A CB Richard Ellis legfrissebb európai tőkepiacokról szóló jelentése szerint ugyan az átlagos hitelfeltételek nem nagyon változtak az első negyedév óta Európában, azonban a második negyedévben számos új tendencia figyelhető meg.
A hitelnyújtás feltételei egyre versenyképesebbek néhány európai piacon, főleg Németországban, Hollandiában és Franciaországban - derül ki a CBRE jelentéséből. Natale Giostra, a CBRE hitel-tanácsadási üzletágának európai vezetője mindezt így kommentálta: „Míg a hitelezők többsége továbbra is meglévő portfóliójára koncentrál, számos bank erősen fontolgatja új hitelek kihelyezését, bár nagyon válogatva és behatárolt szinten.”
Az első negyedévhez hasonlóan szintén számottevő elmozdulás volt megfigyelhető a fejlesztések finanszírozásának megítélésében a második negyedben, főleg az Egyesült Királyságban. Mindez az egészséges bérlői piaci alapoknak és a kínálat jelentős hiányának köszönhető, leginkább London központjában. Ahogy az Egyesült Királyság vezeti a kereskedelmi ingatlanszektor fellendülését Európában, néhány hitelnyújtó már megfontolja a spekulatív fejlesztések finanszírozását is. Alacsonyabb szinten ugyan, de Franciaországban is vannak hasonló jelek - hívja fel a figyelmet a CBRE.
A hitelnyújtók javuló bizalmának pozitív jelei ellenére a negyedévben néhány regionális különbségre is fény derült, nagyrészt az államadósságok hatására. Európa „északi övén”, Franciaországban, Németországban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban a piacok nagyjából érintetlenek maradtak, szemben Spanyolországgal és Olaszországgal, amelyek kezdik megérezni a magas költségvetési hiány és a gyengébb gazdasági fundamentumok okozta piaci hozzáállás változását. Ennek eredményeképpen a finanszírozás költségei ezekben az országokban emelkedni kezdenek, ami az elkövetkező hónapokban az új hiteleket korlátozni fogja - vélekednek a CBRE szakértői.
Natale Giostra szerint „dacára az államadósság-válságnak és az új kormányzati megszorításoknak, továbbra is a hitelnyújtók javuló bizalmának pozitív jeleit látjuk, mindamellett néhány regionális különbség egyre nyilvánvalóbbá válik. Ahogyan a gazdasági fundamentumok erősödnek és a jó minőségű területek hiánya tartós marad, azt várjuk, hogy a hitelfeltételek tovább javulnak 2010-ben, főleg az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban.”
„Magyarországon is a finanszírozás célpontjai inkább a már jövedelmet termelő ingatlanok, mintsem az új projektek – tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE közép-kelet-európai elemzője. „A tervbe vett fejlesztések nagyon visszaestek a gazdasági válság hatására. Habár a finanszírozás feltételei enyhültek, a gazdasági fundamentumok nem sarkallják sem a bankokat, sem a fejlesztőket, hogy új projektekbe kezdjenek.”
Privátbankár