.jpg)
A szenátor kitért arra, hogy a programot 1999 óta nem bővítették. Kifejtette: ha az új EU-tagállamok teljesítik a szigorított biztonsági és bevándorlási követelményeket, akkor "a biztonság feláldozása nélkül bővíthető a program", az illegális beutazók, terroristák kiszűrhetők. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egységes elvárásokról van szó; a vízummentes státust vissza lehet majd vonni azoktól a nyugat-európai államoktól, amelyek esetleg nem tudnak megfelelni a feltételeknek. Arra a kérdésre, hogy mikor várható az új törvény elfogadása, úgy felelt: "nem a jövő héten, és valószínűleg nem is az év vége előtt". De hozzátette, gyorsan kellene lépni, ő maga optimista.
Nathan Sales, a belbiztonsági minisztérium államtitkár-helyettese elmondta: a vízummentességi program egy régi szemlélet maradványa, azért hozták létre, hogy elejét vegyék a kevésbé fejlett országokból az Egyesült Államokba irányuló gazdasági migrációnak. "Ma már az a szomorú valóság, hogy a baráti országokból is érkezhetnek terroristák az Egyesült Államokba" - mondta, hozzátéve, hogy a globális terrorizmus korában a gazdaságilag fejlett államok nem jelentenek kisebb fenyegetést más országoknál. Úgy becsülte, 6-12 hónapot vehet igénybe egy olyan megbízható repülőtéri kiléptetési rendszer kiépítése, amely a vízummentességi program kibővítéséhez szükséges fontos biztonságerősítő intézkedés.
James Jay Carafano, a Davis Nemzetközi Tanulmányok Intézete igazgató-helyettese úgy fogalmazott: a vízummentességi program jelenlegi feltételeinek fenntartása olyan, "mintha a hidegháború nem ért volna véget és Jalta érvényben volna".
Mindemellett meghatározatlan időre levették az amerikai szenátus napirendjéről a bevándorlási törvény tervezetét - jelentette be a demokrata párti többség vezetője. Harry Reid azt javasolta előzőleg a szenátusnak, hogy a lehető leghamarabb tartson szavazást a törvénytervezetről, de a republikánus szenátorok nagy része időt kért a szöveg módosításainak elkészítéséhez, mert jelenlegi formájában túl engedékenynek tartják a tervezetet. A szenátorok többsége úgy döntött egy ügyrendi szavazáson, hogy nem kell határidőt szabni a bevándorlási törvénytervezet szövegének vizsgálatához.
A tervezett jogszabály lehetőséget nyújtana mintegy 12 millió illegális bevándorlónak, hogy rendezze jogi helyzetét. Az illegális bevándorlók többsége latin-amerikai, a legtöbben közülük Mexikóból érkeztek.
A kongresszus több befolyásos konzervatív politikusa fogadkozott, hogy megtorpedóz minden olyan javaslatot, amely amnesztiában részesítené az illegális bevándorlókat, és megnyitná előttük az állampolgársághoz vezető utat.
Hét ország levele az amerikai vízummentességért
Integethetünk az amerikai vízummentességnek?
Uniós zöld kártya? Mégis kimentik a fuldoklókat
MTI