A 2004-ben, illetve 2007-ben EU-taggá vált, úgynevezett EU10 országcsoport - a három balti ország, a visegrádi négyek, továbbá Szlovénia, Románia és Bulgária - pénzügyi és munkaerő piaci helyzete ugyanakkor árnyékot vet a jövőbeli kilátásokra - tették hozzá a jelentés összeállítói.
A Világbank adatai szerint e tíz ország gazdasága 2009 első negyedévében még 2,1 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni az előző év azonos időszakához képest, az idei első negyedév azonban már 0,8 százalékos növekedést mutatott. Az EU15-ként emlegetett régi tagországokban e mutatók hasonlóak voltak, tavaly mínusz 1,9 százalék, idén pedig plusz 0,6 százalék. (A 27 tagú EU-ban két országot, Máltát és Ciprust nem sorolják be egyetlen nagy csoportba sem, mert egyfelől új tagországok ugyan, másfelől piacgazdaságuk régi keletű, nem tartoznak a posztkommunista térséghez.)
Az EU10-en belüli növekedés egyenetlen. A legnagyobb mértékű fellendülés Szlovákiában és Lengyelországban mutatkozik. A szlovákoknak az autóipar talpra állása segít, a lengyelek pedig - egyetlen EU-országként - 2009-ben is növekedést produkáltak. Magyarországon ez év első negyedében szintén nőtt a gazdaság teljesítménye. A három balti államban, valamint a 2007-ben csatlakozott Romániában és Bulgáriában azonban továbbra is csökkenést mértek, igaz, annak üteme mérséklődött.
A munkaerőpiac még nem érzi a helyzet javulását. Az EU10 országcsoportban a 2008 júniusi 6,5 százalékos szintről idén májusra 10 százalékra emelkedett a munkanélküliek aránya.
MTI