
"Nyilvánvaló, hogy amint értesültünk Koller Prágába költözéséről, azonnal hozzáfogtunk egy új rabbi kereséséhez. Hogyan? Hát egyebek között újsághirdetések útján. Na persze, nem a cseh lapokban, hanem a zsidó médiában, elsősorban Szlovákiában, Lengyelországban, Oroszországban és Izraelben" - magyarázta Pavel Fried, a brünni zsidó hitközség elnöke.
Miután Csehországban gyakorlatilag nincs esély egy csehül beszélő rabbi megszerzésére, a hitközség arra számít, hogy esetleg az említett országokban találhat egy megfelelő személyt.
"Számunkra természetesen kulcsfontosságú, hogy tudjon csehül, vagy olyan ember legyen, aki rövid időn belül képes lesz nyelvünk elsajátítására" - fejtette ki Pavel Fried. Hozzátette: A rabbinak ugyanis nemcsak az istentiszteleteket kell vezetnie, hanem napi kapcsolatban kell lennie a hitközség tagjaival, olyan szellemi vezetőnek kell lennie, aki képviselni tudja a zsidó vallást a mindennapi gyakorlati dolgokban is.
Fried szerint nem valószínű, hogy néhány hét, illetve néhány hónap alatt sikerül megtalálniuk a megfelelő személyt. "Moshe Chaim Koller esetében is egy évig tartott, amíg rátaláltunk". Addig is a brünni istentiszteleteket, a temetéseket és a házasságkötéseket Moshe Chaim Koller, illetve prágai társai vállalták magukra.
A brünni zsidóság története majdnem 800 éves. A dél-morvaországi zsidóság a két világháború közti időszakban élte virágkorát, amikor csak a brünni hitközségnek mintegy 12 ezer tagja volt.
42,3 millió gyűlt össze péterfillérekből
Papok fizetése - Belgiumban évi 85 millió euró
Blair áttér
MTI