Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Uniós borreform: rombolásra több pénz, mint reklámra
Az évi 1,3 milliárd eurós költségvetésből a kivágás finanszírozására évi 12 százalékot, promócióra és a marketingbüdzsé finanszírozására 9 százalékot költene az EU
Az évi 1,3 milliárd eurós költségvetésből a kivágás finanszírozására évi 12 százalékot, promócióra és a marketingbüdzsé finanszírozására 9 százalékot költene az EU
A korábbi terveknél várhatóan enyhébb lesz az unió borreformja, mert figyelembe veszik azokat a tagállami véleményeket, amelyek a múlt évi első bemutatást követően megfogalmazódtak. Russell Mildon, az Európai Bizottság mezőgazdasági főigazgatóságának témáért felelős igazgatója szerdán Budapesten ismertette az európai borrendtartás új tervezetét.
Az EU a világ legnagyobb bortermelője és -exportálója, de az elmúlt években egyre nagyobb konkurenciával találta szemben magát: a kaliforniai, ausztrál, chilei, argentin, dél-afrikai borok mindinkább előretörnek a piacon, miközben az EU-ban eladatlan "bortavak" keletkeznek.
Ennek lényege: 400 ezer hektárról 200 ezer hektárra csökkenne a kivágandó szőlőterület nagysága. Emellett a kivágás körülményeinek meghatározásakor a tagállamok is beleszólást kaphatnának ebbe az ügybe. Továbbá 120 millió eurót biztosítanának piaci promócióra a harmadik országba irányuló export tekintetében. Fennmaradna továbbá az import mustból való borok készítésének tilalma is, ezt korábban engedélyezték volna.
Jövő év nyár végén léphetne ténylegesen életbe a borpiaci reform.
Az unió mezőgazdasági főigazgatóságának igazgatója azzal indokolta a borpiaci rendtartás reformját, hogy az unióban nagy a bor túltermelés, azaz szerinte ha nem kerülne sor a kiigazításra, 2010-re az unió bortermelésének 15 százalékát tennék ki éves szinten az eladatlan készletek.
Annak érdekében, hogy ez ne következzen be, az évi 1,3 milliárd eurós költségvetést a következő években úgy szeretnék felosztani, hogy a kivágás finanszírozására évi 12 százalékot, a nemzeti intézkedések forrásaként 62 százalékot, míg a borrégiók vidékfejlesztésére 21 százalékot biztosítanának. A nemzeti intézkedések finanszírozásán belül 9 százalék jutna a promóció, a marketingbüdzsé finanszírozására.
Az ismertetésen a magyar szakemberek úgy vélték, hogy a forrásfelosztás továbbra is az unió régi tagállamainak kedvezne, ezért azt hangoztatták, hogy ezt a felosztást meg kellene változtatni.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár