Mint Oravecz Péter elmondta, a 2007-2013 közötti időszakban az első években sokkal kisebb az uniós források felhasználása és kifizetése, mint majd a későbbiekben lesz. A tendencia jól érzékelhető abban, hogy idén szeptemberig már annyi uniós forrást fizettek ki, mint amennyit az előző két évben összesen.
Nem szabad a 2007-2013-as időszakot időarányosan tekinteni, ez ahhoz lenne hasonló, ha egy futballmérkőzés kilencven percét nem várnánk meg, hanem harminc perc eredménye után próbálnánk kikövetkeztetni a végeredményt - fogalmazott. Az ország most mintegy 500 milliárd forint lehívásánál tart, 2013-ig pedig körülbelül hétezermilliárd forintra számíthatnak a beruházások. Az uniós források "nagy kifizetési boom"-ja tehát még csak ezután következik - állapította meg.
Az NFÜ szóvivője rámutatott: Magyarországon több mint ötezermilliárd forintnyi pályázat van meghirdetve, ebből majdnem háromezermilliárd forint már meg is van ítélve, azt már megnyerték pályázók. A pénzek azért nincsenek még kifizetve, mert a kivitelezés majd ezután következik, nagyrészt a beruházások részben önrészből finanszírozott megvalósítása után.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője az Állami Számvevőszék európai uniós támogatások felhasználásának ellenőrzéséről szóló jelentésére hivatkozva szerdán azt mondta: a kormány saját, 2008. évi tervezéséhez képest 43 százalékkal kevesebb uniós forrást tudott kifizetni a pályázóknak. A képviselő emlékeztetett arra, hogy "a hét év alatt felhasználható pénz alig nyolc százalékát fizette ki a kormány 2007. január elseje és 2009. augusztus vége között".
1200 projekthez kérjük az Unió támogatását
Támogatás igényelhető az exportfejlesztésre
Több mint 17 milliárdra pályázhatnak a kicsik
Osztalékstop a pályázóknak?
Cégeink belenyúlnak a jóba: az EU-kasszába
Újabb 10 milliárdot kapnak a panelosok
MTI