Az európai középiskolák felső osztályaiban - az érettségi előtti két utolsó tanévben - a diákok 60 százaléka legalább két idegen nyelvet tanult 2007-ben az EU statisztikai hivatalának csütörtökön közzétett adatai szerint. Egy másik mérőszám alapján a 25 és 64 év közötti lakosságból Magyarországon tudtak a legkevesebben idegen nyelvet.
Magyarországon az Eurostat adatai szerint 57,2 százalék tanult egy, 41,8 százalék két idegen nyelvet, egy százalék egyet sem. |
A legnépszerűbb tanult idegen nyelv Európában az angol volt, kivéve természetesen Nagy-Britanniát és Írországot, ahol franciául tanultak a legtöbben. Luxemburgban nagyjából azonos számban tanultak angolt, franciát, illetve németet.
Saját értékelése szerint a 25 és 64 év közötti megkérdezett EU-lakosok 28 százaléka két vagy több, 36 százaléka egy idegen nyelvet tudott, a fennmaradó 36 százalék pedig egyet sem.
A két vagy több idegen nyelvet beszélő felnőttek aránya - az önértékelések alapján - Szlovéniában volt a legnagyobb, 72 százalékos. Szlovákiában és Finnországban ez a mutató 68 százalék, a balti államokban pedig 55 és 66 százalék közötti volt.
Magyarországon nyilatkozott úgy a legtöbb felnőtt megkérdezett (74,8 százalék), hogy egyetlen idegen nyelvet sem tud. Portugáliában ez a mutató 51, Spanyolországban 47 százalék volt. Magyarországon egy nyelv ismeretét 17,6 százalék, két vagy több nyelv ismeretét 7,6 százalék állította magáról.
A legtöbb országban az angol volt a legtöbb ember által ismert idegen nyelv - kivétel Bulgária, a balti államok és Lengyelország, ahol az orosz, valamint Szlovákia, ahol a csehet jelölték meg a legtöbben ismert idegen nyelvként. Csehországban az angol volt a legtöbbek által ismertnek mondott idegen nyelv.
A munkáltatók üdvözölték Barroso újraválasztását
Milliárdos magyar többlet az EU-tagságból
Uniós tudással most Ön is kaszálhat!
Munkahelyteremtés: nem a kormány feladata?
MTI