A kormányzati Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) becslése szerint 7,3 millió hektár - Magyarország területének nagyjából 80 százalékát lefedő - területen létesülne erdőség 2020-ig. A képviselőház által júniusban elfogadott törvényjavaslat pénzügyi ösztönzőket kínál a birtokosoknak és gazdáknak a fatelepítésre, az erdők ugyanis nagy mennyiségben elszívják az egyik legfőbb üvegházhatást okozó gázt, a széndioxidot.
A várható erdősítés nagyobb méretű lesz azoknál az erdőtelepítéseknél, amelyeket a második világháború előtti gazdasági válság, a nagy depresszió idején hajtottak végre; akkor, 1933 és 1942 között 3 milliárd fát ültettek. Az erdőtelepítések jótékony környezeti hatásai egyértelműek. Nemcsak a széndioxid szintje csökkenne, hanem a vizek minősége is javulna, mivel kevesebb rovarirtóra és trágyára lenne szükség - mutatott rá Bruce McCarl, a texasi A&M Egyetem agrárközgazdásza.
Nem élünk a Nap adta lehetőségekkel |
Az EPA szerint azonban nem drágulnának meg az élelmiszerek. Az ügynökség egy elemzése kimutatta, hogy a képviselőházi tervezet törvényerőre emelkedése esetén három övezetben kerülnének túlsúlyba az erdőségek a termőföldekkel szemben: a Nagy-tavak környékén (Michigan, Minnesota és Wisconsin államban), a dél-keleti térségben (Virginia, Észak-Karolina, Dél-Karolina, Georgia és Florida területén), valamint az úgynevezett kukoricaövezetben (Illionis, Indiana, Iowa, Missouri és Ohio államban).
A képviselőházi javaslat értelmében az erdőt telepítő, ezáltal a levegő széndioxid tartalmát csökkentő farmerek úgynevezett szénengedélyeket adhatnának el az olyan környezetszennyezőknek, mint az erőművek. Az erdők az utóbbi években fogyatkoztak az Egyesült Államokban; az előző évtizedben évente átlagosan 400 ezer hektár erdő tűnt el a lakásépítések és egyéb fejlesztések miatt. Az új klímavédelmi törvény erdőtelepítési céljai nélkül 2050-ig további 10,5 millió hektárral csökkenne az ország erdőségeinek területe.
A szél önmagában eltartaná a világot
A válságnál is durvább: kimerülőben a Föld
Gázcsapdában vergődünk - ki kell törni mielőbb
MTI