A spekulatív befektetési alapként is jellemzett, nagy hozamokra törekvő alapok közül minden harmadik vagy megszűnik, vagy beolvad egy másikba. Az Egyesült Államokban a fedezeti alapok korábban összesen 1,5 billió dollárt kezeltek, az amerikai kötvénypiaci forgalom 30 százaléka hozzájuk volt köthető.
A demokrata politikusok azt tervezik, hogy a január 6-án összeülő, a választások nyomán megerősödött demokrata többségű törvényhozás elkészül az ösztönző tervről szóló javaslattal, mire Barack Obama elnök január 20-án hivatalba lép. Pelosi elmondta, hogy a csomag kidolgozásában folyamatosan konzultálnak a megválasztott elnök tanácsadóival.
Az előző, 168 milliárd dolláros élénkítő intézkedésegyüttest az év elején fogadta el a kongresszus, és írta alá George W. Bush elnök. A két évre szóló program elsősorban személyi jövedelemadó-visszatérítéseket és vállalati adókönnyítéseket tartalmazott, a szeptemberi pénzügyi válság azonban keresztülhúzta a számításokat. Az alsóház által szeptemberben elfogadott újabb, 61 milliárd dolláros ösztönző tervet a republikánus szenátorok megbuktatták.
Pelosi hétfőn arról is beszélt: várakozása szerint a Bush vezette Fehér Ház a 700 milliárd dolláros bankmentő - úgynevezett pénzügyi stabilizációs - programból fogja kisegíteni a csődközelbe jutott amerikai autógyárakat.
- Egyre több fedezeti alap megy tönkre és olvad össze, ez a mindenkori legrosszabb évük - mondta John Godden, az IGS elnöke.
Június végén 10 233 fedezeti alap működött Amerikában, számuk egy évtized alatt több mint megháromszorozódott, derült ki a chicagói központú Hedge Fund Research kutatóintézet adataiból.
Soros György magyar születésű milliárdos amerikai üzletember egy hónapja egy kongresszusi meghallgatáson azt mondta: a javarészt szabályozatlan tevékenységű fedezeti alapoknak döntő szerepük volt a globális pénzügyi válságban, hozzájárultak ahhoz a pénzügyi piaci buborékhoz, amely végül kidurrant. Soros figyelmeztetett: az eddigi szabályozatlan időszak után túlságosan az ellenkező irányba lendülhet az inga, a túlzó, ésszerűtlen és büntetés jellegű szabályozás pedig visszafelé sülhet el.
Az amerikai fedezeti alapok csaknem egyharmada eltűnik a pénzügyi válság miatt
MTI