Az elmúlt hónapban mintegy 700 hazai kkv vezetőt kérdeztek meg arról, mennyire ismerik, és hogyan ítélik meg az Új Széchényi Terv (ÚSZT) pályázati lehetőségeit.
Az eredmények alapján optimistábban tekintenek a vállalkozások a pályázati lehetőségekre, hiszen a tavalyi utolsó negyedévhez képest 25-ről 36%-ra nőtt azon cégvezetők aránya, akik a most kihirdetett pályázatok közül találnak a cégük számára hasznosnak ítélt pályázati kiírást. Emellett azonban továbbra is azoknak a cégeknek az aránya a legmagasabb (36%), akik nagyon nehéznek ítélik a pályázati rendszert.
Az ÚSZT egyik célja éppen a pályázati rendszer könnyítése volt, amelynek számos kézzel fogható eredménye, mint az enyhébb részvételi feltételek, valamint a pályázati adminisztráció enyhítése már a gyakorlatban is tapasztalható, hiszen több pályázat esetén lényegesen lerövidült a benyújtandó pályázati dokumentáció anyaga, és kevesebb az igényelt mellékletek száma is. Több könnyítés, mint a kisebb döntőbizottság, az elbírálás rövidebb határideje, valamint a pályázati támogatás gyorsabb kifizetése azonban csak a későbbiekben fogja éreztetni pozitív hatását – magyarázta Németh László.
Pozitív fogadtatásra talált az ÚSZT
Az Új Széchényi Terv ismertsége már néhány hónap után is jelentősnek mondható a kkv-k körében, hiszen a vállalkozások csupán 4%-a jelezte, hogy nem hallott a programról, miközben 82%-uk – saját bevallásuk szerint – legalább nagyvonalakban ismeri a gazdaságfejlesztési program céljait és támogatási területeit. Az ÚSZT keretében meghirdetett pályázatokon jelenleg a vállalkozások 36% tervezi, hogy részt vesz, de a középvállalkozások körében ez az arány jóval magasabb, mintegy 47%. „Látni kell, hogy bár számos pályázatnak – mint a GOP 2.1.1 vállalkozásfejlesztési pályázatnak - megjelent a kifejezetten mikrocégek számára kiírt változata, a kisebb cégek számára valószínűleg egy hosszabb folyamat lesz, amíg bekerülnek a pályázati rendszerbe, és a mostani könnyítéseket a gyakorlatban is a hasznosítani tudják. Emellett az az új szabályozás, amely szerint a benyújtott projekt összege nem haladhatja meg a az előző év árbevételét, szintén korlátozhatja a mikrocégek indulását a nagyobb összegű pályázatokon” – magyarázta a kkv szakértő.
A stratégiai programok közül egyértelműen a vállalkozásfejlesztési terület a legismertebb és legvonzóbb a kkv-k számára: a megkérdezett cégvezetők 83%-a hallott a vállalkozásfejlesztési pályázatokról, és a pályázni szándékozó vállalkozások 4/5-e ezen a területen kíván benyújtani pályázati anyagot. A programok közül a foglalkoztatási, valamint a zöldgazdaság-fejlesztési programok keltették még fel a kisvállalkozások érdeklődését. Előbbire a pályázni szándékozók 14, utóbbinál 12%-a tervez pályázati anyagot benyújtani.
Hódít az internetes információszerzés
Az uniós pályázati lehetőségekről a legtöbb vállalkozás az interneten keresztül szerez tudomást (70%), de továbbra is fontos szerepet tölt be a személyes tájékozódás és a szaklapok ez irányú tájékoztatása. A pályázatok részleteiről, feltételeiről való informálódás legfontosabb forrásai a pályázati tanácsadó cégek, a vállalkozások durván fele hozzájuk fordul információért, de a mikrovállalkozások körében a könyvelők szerepe is jelentős ezen a téren - írja a K&H közleménye.
Privátbankár