.jpg)
Az ukrán Naftogaz szintén azt kérte kedden, hogy valamennyi tranzitirányban minél hamarabb indítsák újra a szállítást. A cég szerint a csővezeték működtetői nem állapodtak meg időben a bekerülő földgáz mennyiségéről, sem annak irányáról. Ezért a Naftogaz a Gapromot tette felelőssé.
Kedden Oroszország az Ukrajnán át vezető öt csővezeték egyikén, a balkáni vezetéken újította csak fel a szállításokat.
Mindenki csak találgat
Ukrajna területére nem érkezik Oroszországból gáz, mert valamilyen okból az ukrán rendszer nem fogadja azt - közölte Alekszej Fjodorov, a Gazprom ellenőre a voronyezsi mérőállomáson közép-európai idő szerint dél körül, s a TASZSZ hírügynökség szerint ebben az időpontban a Szudzsa állomástól sem érkezett gáz Ukrajnába.
Alekszandr Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese azt közölte Moszkvában, hogy Ukrajna akadályozza a tranzitot, az orosz félnek fizikailag nincs módja arra, hogy gázt juttasson az ukrajnai vezetékrendszerbe. Medvegyev hozzátette: telefonon tájékoztatta az EU illetékeseit erről, valamint arról, hogy Ukrajna nem engedik az ottani gáztárolókhoz az orosz megfigyelőket
Hivatalosan nem jön a gáz
Orosz becslések szerint a gáz Lengyelországba már szerdán délután 16 óra körül megérkezhet. Ukrán részről viszont azt mondták: Ukrajna nyugati határára legkorábban 36 óra múlva juthat el a gáz. |
A miniszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az egyes kategóriába tartozó üzemekre vonatkozó gázkorlátozás feloldása akkor lesz lehetséges, ha a kategória 7 millió köbméteres összfogyasztását jelentősen meghaladó keleti gázimport érkezik Magyarországra. Az eddigi károkat firtató kérdésekre reagálva a miniszter közölte: nem az a kérdés, hogy milyen károk voltak, hanem hogy milyen károk maradtak el. Hozzátette, hogy Szlovákiához, Bulgáriához és Szerbiához képest Magyarországon minimális károkat kellett elkönyvelni.
Kedden az ország várható gázfogyasztása 63-65 millió köbméter körül alakul, ebből 53 millió köbmétert hazai tározókból, 4 milliót nyugati importból, a fennmaradó mintegy 9 milliót pedig hazai termelésből fedezik - ismertette Molnár Csaba. Hozzátette, hogy a magyar-német együttműködés keretében megvalósuló déli tranzitforgalom csorbítatlanul folyik majd, 4,7 millió köbméter gáz érkezik Szerbiába, 1,5 millió Bosznia-Hercegovinába, végül 1 millió Horvátországba.
Molnár Csaba újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy amennyiben a magyar állam részéről jogos volt a gázfogyasztás ideiglenes korlátozása bizonyos fogyasztói körben, akkor a törvények szerint az érintett cégeknek kártérítés igénylésére nincs lehetőségük. Az időjárási kilátásokról a miniszter elmondta, hogy túl vagyunk a tél leghidegebb napjain, az egész hét folyamán felmelegedés várható.
Az energiaügyi miniszterek hétfői brüsszeli tanácsülésével kapcsolatban Molnár Csaba beszámolt arról, hogy a magyar delegáció három sarkalatos pontot hangsúlyozott: a tagállamok egymás közötti szolidaritását a gázellátásban, az európai áram- és gázhálózatok összekötésének fontosságát, valamint az energiaforrások diverzifikációjának szükségességét.
Mikor zárják el a gázt legközelebb?
Imádkozzunk, hogy Ukrajna ne lopja el a gázunkat
MTI