.jpg)
Néhány éve már elterjedt a rendőrök és az egészségügyben dolgozók körében, hogy teliholdkor sokkal több a munka, sokkal veszélyesebb és őrültebb dologgal kell szembenézniük. Ezeknek az anekdotáknak az alapja sokkal inkább a pszichológia, mint a valóság.
A hold hatásához kapocsolódó hiedelmek régre nyúlnak vissza, és sok kultúrában vannak jelen. Amennyiben a rendőrök és az orvosok úgy hiszik, hogy teliholdkor sokkal mozgalmasabb éjszakájuk lesz, akkor egy normális éjszakának megfelelő esetet is extrémebbnek mesélnek el, mint egyébként volt. A várakozás ugyanis hatással van az észlelésre, és az emberek bizonyítékot keresnek, ami igazolja hitüket. (Ugyanez a jelenség figyelhető meg egy rossz napon is, amikor úgy tűnik, minden rosszul alakul, holott csak néhány jelentősebb dolog történt.)
Ennek az elméletnek az alátámasztására azonban még egyetlen tanulmány sem szolgált megfelelő bizonyítékkal.
Ivan Kelly, James Rotton és Roger Culver tanulmányukban (Telihold volt, és semmi sem történt) több, mint 100 tanulmányt vizsgált meg a hold állítólagos hatásairól, de semmilyen jelentős kölcsönhatást nem fedeztek fel a holdfázisok és a balesetek, illetve öngyilkosságok, stb. között. Hovatovább azt találták, hogy nincsen semmilyen ismert mechanizmus, ahogyan a hold valahogy befolyásolni tudná egy ember agyát, amely veszélyesebbé tenné ezt az éjszakát - kivéve persze saját elvárásait.
És annak ellenére, hogy még nem született bizonyíték a telihold közvetlen hatásáról, mégis van bizonyíték egy kevésbé direkt kapcsolatra. Teliholdkor ugyanis több bűncselekményt követnek el, ennek azonban statisztikai és nem holdbeli okai vannak. Az emberek ugyanis aktívabbak teliholdkor, mint holdtalan éjszakákon. Egy különösen szép telihold hatására a családok szeretnek kimenni a szabadba, hogy megcsodálják a jelenséget, és a jelenség a szerelmeseket is légyottra csábítja. A rablókat és más bűnözőket pedig a hold erős fénye bűnös cselekedetre sarkallhatja.
Szupertávcsövet épít a NASA
Sugárzást kapott Simonyi az űrben
A pénzen múlik a műhold-projekt?
Forrás: LiveScience.com