.jpg)
Lőrincz Vilmos, a GKIeNet ügyvezető igazgatóhelyettes, a kutatás vezetője elmondta: Magyarországon évente 37 ezer gigawattóra áramot használnak fel, amiből 11 ezer a lakossági fogyasztás. Hozzátette: munkájuk végeztével a személyi számítógépeket ugyan kikapcsolják a cégek munkatársai, de ezt nem energiatakarékossági, hanem biztonsági okokból teszik.
A kutatásvezető kifejtette: a magyar informatikai vezetők nincsenek érdekeltté téve az energiatakarékosságban, csak például abban, hogy a rendszernek minél nagyobb legyen a rendelkezésre állása és a biztonsági szintje. Ugyanakkor az is igaz, hogy az informatikai költségek csökkentése növelné az adott cég versenyképességét.
A Környezetvédelem Világnapján rendezett eseményen elhangzott, hogy a világon évente 20-50 millió tonna elektronikus hulladék keletkezik, míg a magyar lakosság évente összesen 4 millió tonna szilárd szemetet termel. Magyarországon évente 12-14 ezer új szervert vesznek, azaz átlagosan 15-20 százalékkal többet, mint az előző évben. |
Az eseményen közölték azt is, hogy az amerikai piackutató, az IDC 2006-os becslése szerint 1996 és 2006 között a használatban lévő szerverek száma 6 millióról 28 millióra emelkedett világszinten, miközben a szervereke jutó fogyasztás egyenként 150 wattról 400 wattra nőtt. Az IDC-hez hasonló megállapításra jutott a Lawrence Berkeley National Laboratory is. Becslésük szerint az adatközpontok áramfogyasztása 2000 és 2005 között a duplájára emelkedett és a teljes amerikai áramfogyasztás 1,2 százalékát teszi ki.
Az adatközpontok áramfogyasztása két fő komponensből állt. Az egyik a szerverek, eszközök üzemeltetéséhez, a másik az üzemeltetés során keletkezett hő elvezetéséhez használt energia. Az amerikai adatközpontok fogyasztása mára öt erőmű kapacitását köti le, és a számítások szerint az adatközpontok által kibocsátott hő mennyisége kisebb városok hőkibocsátásával vetekszik.
Az IDC becslése szerint 2005-ben az amerikai vállalatok 5,8 milliárd dollárt költöttek a szerverek üzemeltetésére és 3,5 milliárd dollárt a hűtésükre. A kutatócég becslése alapján 2010-re az energiaköltségek meg fognak egyezni a hardverek költségeivel. A Gartner kutatóintézet felmérése szerint a vállalatok IT költségvetésének mintegy 10 százalékát teszi ki az energiára fordított összeg, az IDC pedig az 5 legfontosabb közé sorolja az energia kérdését.
Potya adókedvezmény: százezrek körmére is ránéznek
Megszűnik a zöldáram egységes átvételi ára
Virtuális mobil: jön a Synergon, a UPC, a HTCC?
Elege van a spam-ekből? Miért nem tesz ellene?
Vigyázzon! Keresztapák az interneten
MTI