
"A fogyasztók alkalmasint üres polcokat bámulhatnak majd, mert bizonyos alapanyagok beszerezhetetlenné válnak. Az EU állattenyésztői egyik napról a másikra elveszthetik üzletüket, ha nem lehet majd szójalisztet kapni, és nem lesz más forrás a genetikailag módosított terményeken kívül" - olvasható az EU-beli takarmánytermelők szövetségének (FEFAC) honlapján.
Miközben a nemzetközi gabonaárak gyorsan emelkednek, és az állattenyésztés gondban van, növekszik a nyomás, hogy a brüsszeli bizottság gyorsítsa eljárását. A bizottság legkevesebb két és fél évig, de többnyire sokkal tovább vizsgál minden GMO-terményt az importengedélyhez, miközben az amerikai hatóságok átlagosan 15 hónap alatt végeznek a vizsgálatokkal. További nehézség Európában, hogy a bizottság mákszemnyit sem tűr általa nem engedélyezett GMO-kból az élelmiszerekben. Ha ilyet véletlenszerűen találnak az importált takarmányban, bármilyen kis mennyiségben, annak importtilalom a vége, hiába engedélyezett az illető termény az exportőr országban.
Jöhet az EU-ba négy gmo-termény
A környezetvédők ellenben óva intik az EU-bizottságot bármiféle enyhítéstől. Szerintük az ágazati aggodalom csupán ijesztgetés, azért, hogy még több GMO-terményt hozhassanak az európai piacra.
Egyelőre az európai állattenyésztőket még védi, hogy a GMO-takarmánnyal táplált állatokból, illetve állatoktól származó termékeket - a húst, a tejet, a tojást - nem kell "génkezeltként" címkézni;a környezetvédők ezt joghézagnak tartják az EU rendtartásában. |
Az európai takarmánytermelő vállalatok mindinkább rá vannak szorulva az importált szójára. Ez majdnem teljes egészében Argentínából, Brazíliából és az Egyesült Államokból érkezik, a világ három legnagyobb szójatermelőjétől. Mivel többnyire GMO-szóját termesztenek, mind nehezebb "eredeti" szójához jutni a világpiacon, nem szólva annak magasabb áráról.
Új és hatalmas piacokat találva Ázsiában - Kínában és Indiában - az amerikai földrész szójatermelői mind kevésbé lesznek rászorulva az európai exportra: erre már az EU mezőgazdasági biztosa, Mariann Fischer Boel is felfigyelt. "Kína és más felzárkózó gazdaságú országok most már szintén nagy importőrök, és nem mindnyájan osztják aggályainkat a GMO-kkal kapcsolatban."
Argentínában a kukoricatermesztők egyre-másra váltanak át az EU-ban nem engedélyezett GMO-kukoricafajtákra, és ha ez így megy tovább, Brazília marad az EU egyetlen jelentős szállítója hagyományos takarmányokból. "Ám ki tudja, meddig tartanak ki a brazilok?", monjda az EU-biztos.
Csak emlék marad a magyar disznóhús?
Kipukkan a takarmánylufi? (hanganyag)
Újra lesznek magyar pipik Moszkvában
Brüsszel visszaköveteli az agrárpénzeket!
MTI