A forint több mint 2 százalékkal az 266,40/euró szintre emelkedett átmenetileg azután, hogy a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, az eurólikviditás növelése érdekében megállapodást kötött az Európai Központi Bankkal. Az erősödés első körben nem tartott sokáig: a legutóbbi, szerdai záró értékéhez képest 4,55 százalékkal gyengült. Később azonban 261 alá is benézett az árfolyam - elképzelhető, hogy a devizapiacon is kezd leesni a tantusz az MNB-EKB megállapodás jelentőségével kapcsolatban. Ami viszont biztos, hogy a devizapiaci hullámvasút pályája meglehetősen durva, könnyen előfordulhat még néhány rosszullét a nap folyamán.
Minden, amit a válságról tudni lehet a Privátbankáron - Hitelválság 2008>>
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) és az Európai Központi Bank (EKB) megállapodást kötött repóműveletekről, amely lehetőséget biztosít az MNB számára 5 milliárd euró értékhatárig euróhitel felvételére - közölte az MNB csütörtökön. Ez a közlemény szerint támogatást biztosít az MNB nyíltpiaci műveleteihez.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
A jegybank pénteken jelentette be, hogy az euró- és forintlikviditás biztosítása érdekében hétfőtől úgynevezett FX-swap gyorstendert indít szabad aukciók keretében. A kétoldali (euró- és forintlikviditást nyújtó) gyorstenderek egynapos (overnight) futamidejűek, az aukciókra ugyanabban az időpontban párhuzamosan kerül sor. A párhuzamosan futó két tender keretében a jegybank azok között közvetít, akik forintot szeretnének eladni euróért, illetve akik eurót szeretnének eladni forintért, ezzel összehozva a keresletet és a kínálatot.
Szombaton összeül a nemzeti csúcs - ön milyen eredményre számít? Szavazzon! |
Az első alkalommal, hétfőn sikertelen volt a tender, mert csak egyik oldalról érkeztek ajánlatok, így nem született üzlet. A kereskedők szerint csak eurófelvétre érkeztek ajánlatok. Kedden a gyorstenderen 35 millió eurót allokáltak, szerdán pedig ismét nem kötöttek üzletet.
Szükség lenne arra is - mondta az igazgató, hogy az MNB közvetlenül részt vegyen a likviditás növelésében, és ne csak közvetítő szerepet vállaljon. Ugyanakkor az eszközöket legalább egy-három hónapra kellene biztosítani a jelenlegi egynapos helyett - tette hozzá.
Erre azért lenne szükség, mert a hitelező bankoknak az ügyfelek havonta törlesztenek, a bankok kamatkitettsége pedig legalább három hónapos. Hozzátette: addig nincs baj, ameddig a devizahitel-felvevők fizetni tudnak, de a nehezedő gazdasági helyzetben megnőhet a veszélye annak, hogy tömegesen nem tudják majd törleszteni devizahiteleiket.
Cselényi György fontosnak tart egy drasztikus kamatemelést is, hogy a származékos kamatügyletek és az állampapír-piaci hozamok közötti nagy különbség eltűnjön és ezzel nehezebbé váljon a forint elleni esetleges támadás.
Zuhanórepülésben a forint: messze még a vége!
Kifacsarják a Molt és az OTP-t
Mi lesz veled, BUX? Teljes tanácstalanság
Mindenesetre a mostani lépés talán megnyugtatóan rendezheti a piacokat - mondta Cselényi György a BNP Paribas kamatkereskedési igazgatója az MTI kérdésére csütörtökön.
MTI, Privátbankár