Nemzetközi és magyar gazdasági folyamatok
Az amerikai gazdaság expanziója előbb-utóbb az amerikai háztartások importigénye révén majd magával húzza a többi fejlett és fejlődő ország gazdaságát az export felfutásának köszönhetően.
Kijelenthető, hogy a nehezén már túl vagyunk - azonban az Equilor véleménye szerint két tényező akár rövid időn belül ezen álláspont felülvizsgálatára késztethet sokakat. Az egyik ilyen faktor, hogy a globális gazdaság talpra állása nagyrészt mesterséges alapokon nyugszik, hiszen egyszerre fűtötték azt a kormányok gazdaságélénkítő csomagjai, illetve a jegybankok monetáris enyhítése szokványos (kamatcsökkentés) és nem szokványos eszközökkel (problémás eszközök felvásárlása, vállalati és államkötvények vásárlása).
Az Equilor szerint amennyiben a gazdaságélénkítés mind fiskális, mind monetáris síkon leáll, azaz a kormányok és jegybankok visszafordítják az eddigi intézkedéseiket, az akár jelentős visszaesést is eredményezhet a fogyasztói kiadásokban, ami pedig a vállalati szektor termelésére hat majd ki kedvezőtlenül.
A másik tényező a folyamatosan növekvő munkanélküliség, ami a már említett vásárlóerőre szintén negatívan hat. A bizonytalan munkaerőpiaci helyzet érthető módon inkább a megtakarítások növekedését és nem a fogyasztás emelkedését generálja.
Magyarország a világ nagy részével eddig ellentétes pályát járt be, hiszen a klasszikus válságkezelési lépések (kormányzati kiadások megnövelése akár a költségvetés rovására) helyett Magyarország prociklikus gazdaságpolitikát folytat. Ez azt jelenti, hogy a kormány nemhogy nem növeli, de vissza is fogja a kiadásokat az egyensúly megőrzése érdekében, ami viszont nagyobb recesszióhoz vezet.
Főbb exportpiacaink GDP-je a második negyedben már nőtt az első negyedévhez képest. Bizakodásra ad okot az is, hogy a jegybank várhatóan jelentősen csökkenteni tudja az alapkamatot a következő negyedévben, ami segítheti a vállalati és lakossági hitelezés feléledését. Ez a jövőre nézve szintén támogathatja a gazdaság talpra állását. Mindazonáltal a munkanélküliség jelentős emelkedése (2009. augusztusban már 9.9%) nálunk is reális veszélyforrás, ami megakaszthatja az ”egyenes ívű” GDP bővülést akár már a következő negyedév során is.
Magyar tőke- és pénzpiac
Alapkamat
Az Equilor konzervatív esetben is 50 bázispontos kamatcsökkentéssel számol a negyedik negyedév három kamatdöntő ülésén, melyekre sorrendben október 19-én, november 23-án és december 21-én kerül majd sor. A forint tartós stabilitása, esetleges erősödése esetén akár egy 100 bázispontos kamatvágást sem tartanak elképzelhetetlennek. A legvalószínűbb forgatókönyv azonban az, hogy az MNB a júliusi 1%-os kamatvágást követően inkább a kiszámítható kamatpolitika megalapozására fog törekedni. Ez lényegében azt jelenti, hogy a Monetáris Tanács tartózkodni fog az 50 bázispontosnál nagyobb lazításoktól.
EUR/HUF keresztárfolyam
A kiszámíthatóbb, és folyamatosan lefelé mutató kamatpálya alapvetően jót tehet a forint árfolyamának is, de természetesen az elsődleges impulzust továbbra is a nemzetközi hangulattól kapjuk majd. A forint tekintetében felemás negyedévre számítanak, amelynek első részében még további forinterősödés is benne lehet, de az év végére mindenképpen magasabb, 280 feletti árfolyamokkal számol az Equilor.
Magyar részvénypiac
A Budapesti Értéktőzsde indexe főként a nemzetközi kockázatvállalási étvágy magas szinten történő beragadásának köszönhetően már maga mögött hagyta a Lehman Brothers csődjekor tapasztalt szinteket. Az elemzők szerint a gazdasági fundamentumok (pl.: továbbra is növekvő munkanélküliség) nem indokolták volna az indexek ”elszállását”, azaz a március óta tartó ralit nagymértékben a valóságtól elszakadó piaci hangulat és az a remény hajtotta, hogy a globális gazdaság az összehangolt fiskális és monetáris politikai lépések nyomán gyorsan kiléphet a recesszióból. A hangulat vezérelte emelkedés után mindenképpen várható a korrekció a nemzetközi, és így a magyar részvénypiacon is. A negyedik negyedév első részében azt Equilor azt valószínűsíti, hogy a BUX index beszorulhat egy sávba, majd a negyedév második felében elérkezhet az esés.
A bluechipek közül az OTP-t, a Molt és a Magyar Telekomot alulsúlyozásra , a Richtert tartásra javasolja a cég.
Makroadatok
A fogyasztói árindex tekintetében az Equilor arra számít, hogy a kissé élénkülő – bár továbbra is jelentősen negatív – gazdasági teljesítmény hatására enyhén bővülnek a fogyasztói kiadások, ami az inflációs pályát kissé fölfelé tolja majd. Év végére azonban az infláció ennek ellenére 6% körül alakulhat szemben az MNB által korábban prognosztizált 7%-os értékkel.
Az elemzők a bruttó hazai össztermékre vonatkozóan valamivel kisebb, 6% körüli gazdasági visszaeséssel számolnak, szemben az első (-6,7% év/év alapon) és a második negyedévben (-7,5%) tapasztaltakkal - olvasható az Equilor elemzésében.
Túl szigorú a magyar IMF-szerződés
Közösen ösztönöznénk a kkv-ket Bulgáriával
A válság jó hatással volt a hiánycélra
Vastüdővel lélegzik a világgazdaság
A hitelminősítők a mintaországokat fenyegetik
Magyarország jól jöhet ki a válságból
A cégek rosszul reagálnak a válságra
Privátbankár