A hitelminősítők - közöttük a Standard & Poor´s és a Moody´s Investors Service - ezentúl kötelesek lesznek értesíteni a vetélytársakat, amennyiben egy származékos terméket tartalmazó csomagot értékelnek. A cél a befektetők tájékozottságának javítása a jövőbeni pénzügyi válság elkerülése érdekében.
Eddig csak a hitelkibocsátók által fizetett hitelminősítőkre vonatkozott ilyen előírás, és csak értékeléseik kis hányadának történetét kellett feltárniuk. Az új szabály szerint minden hitelminősítő - beleértve az előfizetők által finanszírozott intézeteket is - köteles lesz feltárni minősítéseinek történetét.
Az előírás ráadásul visszamenőleges hatályú, a 2007. június 26. óta kibocsátott minősítésekre vonatkozik. A hitelkibocsátók által finanszírozott intézeteknek a minősítés után egy, az előfizetők finanszírozta intézeteknek pedig két éven belül kell nyilvánosságra hozniuk az információkat.
A SEC egy sor lényegi új szabályozást kíván bevezetni az érdekütközések megelőzésére. A felügyelet vitát kezdeményez továbbá annak a korlátnak a feloldásáról, amely évtizedek óta megóvta a hitelminősítőket a befektetők peres eljárásaival szemben.
A SEC azután hozott ilyen döntéseket, hogy a pénzügyi válság alatt néhány hitelminősítő intézet túlságosan kedvező osztályzatot adott bizonyos "mérgező" hitelpiaci termékeknek. A kritikusok szerint a Standard & Poor´s, a Moody´s és a Fitch Ratings működését érdekütközés zavarja, ugyanis a hitelkibocsátók finanszírozzák tevékenységüket.
Mary Schapiro, a SEC elnöke - aki egyik legfőbb céljának tekinti a hitelminősítők felügyeletének fokozását - azt mondta, a változtatásokra a minősítések megbízhatóságának és tisztességének erősítése érdekében van szükség.
London lepontozta Magyarországot
Egy éves a válság: boldog születésnapot!
Negatív kilátás a brit bankrendszerre
MTI