Válságos időket él a kapitalizmus
Schmidt Mária, az intézet főigazgatója bevezetőjében felvetette: az 1929-33-as válság ismétlődik meg vagy más forgatókönyv valósul meg.
A kapitalizmus nem ideológia, hanem gépezet, amelynek két alappillére a mohóság és a félelem, a piacokat ez a két elem tartja egyensúlyban - mondta Bajnai Gordon. Az inga korábban a mohóság irányába lengett ki, most a félelem irányába, amelynek jellemzője, hogy a pénzpiacokról eltűnt a bizalom - tette hozzá a miniszter.
Surányi György szerint a kapitalizmus válságokon keresztül fejlődik. A volt jegybankelnök elemzésében rámutatott: az utóbbi 10-15 évben néhány ország, főleg az Egyesült Államok hihetetlenül laza költségvetési és monetáris politikát követett s fizetési mérleghiányát, azaz külső eladósodását mások finanszírozták.
A bankrendszerben eltűnt pénzt a hitelfelvevőknél kell keresni, akik ezekkel a saját fogyasztásukat és a gazdasági növekedést segítették elő, a bankrendszerbe visszajuttatott pénz pedig a betétesekhez kerül, akik megtakarítottak - vezette le a folyamatot a közgazdász professzor.
"Magyarország éltanuló: a hiányból nem enged"
Nyűglődni fog a világ jó pár évig
MTI