1p
Obama "sokat köszönhet Bin Ladennek", de a terroristavezér likvidálása még nem jelent automatikus újraválasztást
A pillanatnyi népszerűségi mutatók szerint az amerikai elnöknek a republikánusok között nincs ugyan komoly vetélytársa, ám a gazdasági helyzet valós kihívást jelent Barack Obama elnök számára. Ha az állapotok a jövő év végéig nem javulnak jelentősen, az aláaknázza 2012-es újraválasztásának esélyeit.

A közvélemény-kutatások szerint a demokrata elnök pillanatnyilag nem áll rosszul, nem kis részben annak köszönhetően, hogy egy rizikós kommandós akcióval sikerült likvidáltatnia Amerika első számú ellenségét, Oszama bin Ladent. Miközben  a republikánus oldalon potenciális kihívói egyelőre mind egymás legyőzésével vannak elfoglalva, ő zavartalanul gyűjtögetheti a támogató dollármilliókat és építgetheti kampányapparátusát.

Javuló mutatók, stagnáló közérzet

Ám az amerikaiakat elsősorban a saját boldogulásuk és ezen keresztül a gazdaság helyzete foglalkoztatja, ami a lassan javuló makro-ökonómiai mutatók ellenére nehezen lenne egyértelműen biztatóként jellemezni. Az amerikai GDP az év első harmadában mindössze 1,8 százalékkal vánszorgott feljebb, az ingatlanárak ezzel szemben megindultak egy második lejtőn, a magas benzinárak hatásai a gazdaság minden szegletébe beszivárognak, az ipari termelés növekedése lelassult, a munkanélküliség pedig makacsul tartja magát a 9 százalékos magasságban (a legfrissebb adatokat pénteken hozzák nyilvánosságra).

A "kommunista" Obama

Ön szerint újraválasztják Obamát?
Igen, nincs ellenfele és nem is lesz.
Nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket.
Nem tudom, a következő elnökválasztás nagyon szoros lesz.
Nem érdekel.
Noha drasztikus hanyatlást a jegyzett diagnoszták közül még senki sem jelzett előre, ez  önmagában nem megnyugtató sem Obama, sem a demokraták számára, mint ahogy nem lenne számukra kielégítő egy csekély mértékű gazdasági javulás sem. Szakértői számítások szerint a választások idejére csak egy folyamatos, negyedévenként 3 százalék körüli GDP-növekedéssel lehetne leszorítani a munkanélküliséget a 8-9 százalékos tartományból, amire Obama elnök első ciklusának hátralevő részében már egyre kevesebb az esély. Ezt a helyzetet és hangulatot próbálja meglovagolni a republikánusok listavezető elnökaspiránsa, a versenybe csütörtökön beszállt Mitt Romney, aki üzletemberként és Massachusetts kormányzójaként is jelesre vizsgázott a pénzügyek kezelésében.

Romney, ahogy az elnökválasztási versenybe beszálló republikánus elnökjelöltek valamennyien, azzal vádolja Obamát, hogy a gazdasági bajok kezelésére túlságosan is "európai" (a Tea Party szóhasználatában: szocialista/kommunista) eszközöket vet be, vagyis az állami hitelfelvételt és az azon alapuló állami beavatkozást. Érzékeny húrokat pengetett meg, mert a választókat aggasztja a 14 ezer milliárd dollárt meghaladó, s az országot egyre inkább a hitelezőktől való kiszolgáltatottság és talán az adósi leminősítés felé taszigáló államadósság is.

A republikánusok azonban, akik a költségvetési kiadások erőteljes visszafogását szorgalmazzák - a héten például nem mentek bele, hogy megszavazzák a szövetségi adósságplafon megemelését - az amerikai választói centrum szerint talán túllőnek a célon. Erre utal, hogy New York államban a múlt héten a demokraták nyertek meg egy időközi választást egy jellemzően a republikánusokra szavazó választókerületben. Elemzők szerint a voksokat alapvetően a szabadpiaci fetisizmus elleni fenntartások térítették át a másik oldalra. A választóknak nem tetszett, hogy a konzervatív többség nyomására a képviselőház által elfogadott adósságcsökkentési törvénytervezet öngondoskodási-magánbiztosítói alapokra helyezné az idősek és a munkaképtelenek egészségügyi ellátásáról gondoskodó Medicare rendszert.

A demokraták tehát fellélegezhetnek, mert az amerikai társadalom nem biztos, hogy vevő a  2010-es, "félidős" választások előtt erősen jobbra tolódott republikánusok gazdasági receptjeire. A veszély máshonnan fenyegeti őket: a statisztikák azt mutatják, hogy Franklin D. Roosevelt és Ronald Reagan kivételével a hivatalban lévő elnököknek sem sikerült újraválasztatnia magukat 7 százalék feletti munkanélküliség idején.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG