.jpg)
Karsai Gábor a GKI vezérigazgató-helyettese szerint a folyó fizetési mérleg csökkenő hiánya a magyar gazdaság kedvező külgazdasági teljesítményét jelzi. Kiemelte az áruk és szolgáltatások kereskedelmének pozitív egyenlegét és említést tett a külfölddel szembeni nettó finanszírozási képesség javulásáról is. Ennek alapján a GKI a folyó fizetési mérleg jelentős javulását várja az év egészében 2006-hoz képest. Prognózisuk szerint a hiány 3 milliárd euró körül alakul, azaz a GDP 3 százaléka alatt lesz.
Karsai Gábor a kevésbé örvendetes elemek közé sorolta a finanszírozás alakulását. Emlékeztetett rá, hogy a nem adóssággeneráló finanszírozás többlete egy éve még több mint 1,2 milliárd euró volt, az idén az első negyedévben azonban 61 millió euró hiány keletkezett. Ennek egy része a Magyarországra beáramló tőke csökkenő mértékének tudható be, ami jelzi a gazdaság tőkevonzó képességének problémáit. Ezt már a korábban közölt beruházási adatok is jelezték - tette hozzá. Ugyanakkor Karsai Gábor szerint reménykeltő, hogy az elmúlt időszakban több társaság is jelentős méretű beruházást jelentett be, ami azt jelezheti, hogy a gazdaság túljutott a beruházási mélyponton.
Karsai Gábor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Magyarországról külföldre irányuló tőkeexport meglétével és növekedésével is számolni kell a jövőben. Ez ugyan rontja a finanszírozási oldalt, de normális és egészséges folyamat - fűzte hozzá.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője is egyértelműnek nevezte az elsősorban a külkereskedelmi mérleg alakulásának köszönhető javulást az egy évvel korábbihoz képest és úgy vélte: a tendencia az év további részében is folytatódhat. A folyó fizetési mérleg hiánya az Erste Bank prognózisa szerint az év végére a 4 milliárd eurót is meghaladja - mondta az elemző, aki túlságosan optimistának tartja a Pénzügyminisztérium 4 milliárd euró alatti előrejelzését.
Az OTP Bank továbbra is 4,9 milliárd eurós deficittel számol - mondta Tardos Gergely. Az elemző az első negyedévi adatokat kedvezőnek ítéli a külső finanszírozási igény csökkenése okán, megjegyezve, hogy ugyanakkor az államháztartás devizában fennálló adóssága 400 millió euróval nőtt. A finanszírozási oldalt vizsgálva Tardos Gergely is rámutatott, hogy a szerkezete kedvezőtlen, hiszen alacsony a nem adóssággeneráló finanszírozás aránya, ami azt jelzi, hogy nem volt érdemi működőtőke-beáramlás.
A kamat változott, a londoni hidegvér megmaradt
Döntött a jegybank, meglepődtek az elemzők
Király Júlia szerint nem kell erőltetni az eurót
MTI