Váratlan razzia a gyógyszegyáraknál
Gyógyszeripari vállalatokat ellenőrzött előzetes bejelentés nélkül az Európai Bizottság az EU több tagországában. Az EU végrehajtó testülete kevés részletet közölt a hét elején kezdett, de még szerdán is folytatott akcióról. Hivatalosan csupán annyit lehet tudni, hogy a gyanú szerint egyes cégek a piaci versenyt befolyásoló, korlátozó gyakorlatot folytatnak. Az EU tagországai közül Franciaország és Nagy-Britannia biztosan érintett.
A legnagyobb cégek azt közölték, hogy a razzia eddig nem terjedt ki rájuk, de például az izraeli Teva és a francia Servier vállalat jelentette, hogy jártak náluk az uniós ellenőrök. Utóbbi cégek hozzátették, hogy teljes mértékben együttműködtek a brüsszeli bizottsággal. Az uniós "kormány" pénteken tesz közzé egy jelentést a gyógyszerágazat és -piac helyzetéről, Neelie Kroes versenyügyi biztos felelőssége alatt.
A jelentés a kiszivárogtatások szerint egyebek között bírálja azt a gyakorlatot, hogy a gyárak kicsiny termékváltoztatással meghosszabbítják egyes gyógyszerek szabadalmi jogát, ezzel igyekezve akadályozni a lejárt szabadalmú hatóanyagokat gyártó, kisebb cégek tevékenységét. Állítólag szintén a verseny zavarására alkalmazott gyakorlat a pereskedés az utángyártott (generikus) termékek gyártóival.
Kroesék januárban már kiadtak egy jelentést, amely szerint feltűnően kevés lejárt szabadalmú, azaz utángyártott hatóanyagot tartalmazó gyógyszer kerül a piacra az unióban, pedig ezek olcsóbbak a szabadalmi védettségű szereknél, és csökkent az elmúlt években a piacra dobott új gyógyszerek száma is. Emiatt a bizottság attól tart, hogy egyes cégek titokban olyan egyezségeket kötöttek, amelyek végső soron a fogyasztóknak okoznak kárt.
Ezt kapd be: gyógyszer-forradalom a láthatáron
Jelentős fordulat a Tevánál: profitnövekedés
MTI