A határidőre teljesített fizetések aránya Svájcban 75%, Németországban 77%. Ezzel szemben az Egyesült Királyságban csak a számlák 59%-át rendezik időben, Bulgáriában ez az arány 53%, Magyarországon pedig 21%. A felmérésben részt vevő vállalatok átlagosan 31 és 33 nap közti fizetési határidőt szabnak meg ügyfeleiknek.
Németország e tekintetben kivétel: ott az átlagos fizetési határidő jóval rövidebb, mindössze 25 nap. A késedelmes fizetések egyik lehetséges következményeként az érintett cégeknél likviditási problémák jelentkezhetnek. A késve beérkezett fizetések következtében felmerülő vagy behajthatatlan követelésekből eredő veszteségek miatt nagyjából minden harmadiknál magyar vállalatnál (29%) fordultak már elő pénzforgalmi gondok.
A késedelmes fizetések nem jelentik feltétlenül azt, hogy a cégeknél nagy a kétes kintlévőségek aránya: a britek jelentős része (59%) például egyszerűen csak elfelejti időben rendezni a számláit.
Ugyanakkor a brit vállalatok - a svájci cégekhez hasonlóan - kintlévőségeiknek pusztán 1,4%-át kénytelenek veszteségként leírni. Ez a felmérésben részt vevő nemzetek közül a legalacsonyabb arány. Más országokban a cégek jóval nagyobb behajthatatlan követelésből eredő veszteségről számoltak be: a magyar vállalatoknál ez az arány 5,3%, Bulgáriában 4%, Németországban pedig 2,1%.
A válaszadó cégek a felmérésbe bevont országok mindegyikében meglehetősen borúlátóan nyilatkoztak a jövőt illetően: jelentős részük - 49% - arra számít, hogy a következő két évben romlani fog partnereik fizetési fegyelme. A megkérdezett vezetők többsége (82%) úgy véli, növekedni fog a fizetésképtelenné váló magánszemélyek és vállalkozások száma.
Késik az APEH a pénzünkkel, de olcsón megússza
Egyetlen késve fizetés bedöntheti a céget
Számlatartozás? Na, arra várhat!
"Hitelesség": egyre több cég késik a törlesztéssel
Ennyi pénzzel még sosem tartoztak a cégek
OTS MTI