1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új amerikai kormány gyors intézkedéseket tervez az ország pénzügyi szabályozási rendszerének megszigorítására, írta a The New York Times
Az új amerikai kormány gyors intézkedéseket tervez az ország pénzügyi szabályozási rendszerének megszigorítására, írta a The New York Times

Szigorúbb szövetségi szabályok vonatkoznak rövidesen a fedezeti alapokra, a hitelminősítő intézetekre és a jelzáloghitel-ügynökségekre, nagyobb ellenőrzéssel azok fölött a bonyolult pénzügyi eszközök fölött, amelyek hozzájárultak a mostani pénzügyi és gazdasági válsághoz.

A most nagyrészt ellenőrizetlen cégeket és pénzügyi eszközöket vissza kell téríteni a szélesebb ellenőrzési ernyő alá, egyebek közt ez derül ki abból az újság által látott jelentésből, amelyet egy nemzetközi bizottság készített, Paul A. Volcker, Barack Obama elnök gazdasági csapatának egyik vezető tagja irányításával. Az intézkedések egy részéhez új törvények kellenek, másokat rendeleti úton vezethetnek be az illetékes kormányhivatalok.

Meg akarják szüntetni az érdek-összeférhetetlenséget a hitelminősítő intézeteknél, amelyek korábban magas befektetési osztályzatokat adtak azokra a bonyolult és végül bizonytalanná vált pénzügyi eszközökre, amelyek a piaci felfordulás forrásai voltak. A pénzintézetek azért fizették a hitelminősítőket, hogy segítsenek e pénzügyi eszközök kialakításában, majd tőlük kaptak minősítést ezekre az eszközökre.

- Amíg nem tisztázzuk a honoráriumrendszert, nem tudjuk rendbe rakni az érdek-összeférhetetlenséget sem, és senkinek sem lesz bizalma a hitelminősítésekben - idézte az újság Mary L. Schapirót, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) kijelölt elnökét a The New York Times. Hasonlóképp vélekedik a kijelölt új pénzügyminiszter, Timothy Geithner is.

A jelzáloghitel-ügynökségekre jelenleg a szövetségi hatóságok felügyelnek, de ellenőrzésükben ezentúl szerepe lesz a SEC-nek is.

A kormány a származékos értékpapírok forgalmának új szabályozásán is dolgozik, különös figyelemmel a piaci hitelbiztosítási kötvényekre (CDS), amelyeket a tervek szerint egységesíteni kellene, egy vagy több meghatározott tőzsdén lehetne csak forgalmazni, és egyetlen központi elszámolóházon keresztül elszámolni, ami megkönnyítené az ellenőrzést, írta az újság.

- Szabályozási rendszerünk nem tudott mit kezdeni a válság megjelenésével. A válság napvilágra hozta országos ellenőrzési rendszerünk komoly hiányosságait - idézte a lap Carl Levin demokrata párti szenátort.  A bankok és más pénzintézetek elhanyagolták a kockázatkezelést, "egzotikus" befektetési eszközöket alakítottak ki, amelyeket nem támogattak megfelelően kibocsátóik, meggondolatlan kölcsönfelvételi szokások alakulhattak ki a lakásvásárló közönség körében, és mindezt túl laza állami ellenőrzés kísérte, írta az újság.

Emlékeztetett arra, hogy a szabályozási rendszer megerősítésével már majdnem egy éve kezdett birkózni az előző, Bush-kormányzat, de az előző pénzügyminiszter, Henry Paulson javaslatai nem szerepelnek a mostani tervek között. Szerepelnek viszont olyanok, amelyeket a Bush-kormányzat elvetett, például, hogy a fedezeti alapokat kötelezően be kellene jegyezni a SEC-nél.

Elemzők arra is emlékeztetnek, hogy a pénzügyi szervezetek és eszközök felügyeletét az előző demokrata párti, Clinton-kormányzat idején lazították fel az Egyesült Államokban az 1990-es évek végéig.

Kína csak most gratulált Obamának 
Ismétlés, fagyasztás: így kezdett Obama 
Change! - valóság lesz-e Obama jelszava?
Máris reformra szorul az amerikai mentőterv 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG