Úgy vélte, hogy a pénzügyi szektorba pumpált plusz likviditást fokozatosan vissza kell vonni, és ez csak kamatemelésekkel együtt valósítható meg. A világgazdaság vastüdőben jól lélegzik, de mi lesz akkor ha azt leveszik - tette fel a kérdést, és úgy vélte a V, vagy W alakú válság mellett, akár L alakúra is fel kell készülni.
A hatalmas költségvetési hiányok finanszírozása felemészti a megtakarításokat és kiszoríthatja a beruházásokat - figyelmeztetett a volt jegybankár. Ismertette: 2009-ben a fejlett országok 4 ezer milliárd dollár összegű, nettó állampapír kibocsátásra kényszerülnek, amelynek nyomán 2010-re ezekben az országokban a GDP arányos államadósság eléri a 100 százalékot, noha 2007-ben még csak 75 százalék volt.
A monetáris politika után a fiskális politikában is meg kell valósítani a szabályalapú keretrendszert, amely magában foglalja az államadósság szabályozását és a független ellenőrzést - fogalmazott a Költségvetési Tanács elnöke. Véleménye szerint a gazdaságpolitikának a fenntartható növekedést kell elősegítenie, ösztönözni kell a befektetéseket, a lakossági megtakarításokat és a munkavállalást, átláthatóvá kell tenni az adórendszert.
Kevesen dolgozunk sokat
Kirívóan magas a nem dolgozók és állást sem keresők aránya Magyarországon más térségbeli országokhoz képest, a teljes munkaidőben foglalkoztatottaknál azonban nincs lemaradás, "kevesen dolgoznak sokat" - mondta Herczog László szociális és munkaügyi miniszter. Kifejtette, hogy a gazdasági visszaesés olyan körülmények között érte el Magyarországot, amikor strukturális feszültségek és egyensúlytalanság jellemezte a foglalkoztatási helyzetet. Három területre kellett koncentrálni: a munkahelymegőrzés támogatására, a szakképzetlenek foglalkozatását segítő programokra, valamint a munkaerő alkalmazkodóképességének javítására.
Herczog László az európai foglalkoztatottsági adatok alapján ismertette: Magyarországon jóval alacsonyabb a fiatalok és az idősebbek foglalkoztatási aránya, ami az iskolarendszerrel, a diákmunkával, továbbá a nyugdíj és rokkantnyugdíj rendszerével szorosan összefügg.
A foglalkoztatási szint emeléséhez legalább három százalékos gazdasági növekedésre van szükség, ugyanakkor jelentősek a munkaerőpiac területi különbségei, és tartós munkaerőhiányt okoz egyes ágazatokban a megfelelő szakképzettséggel rendelkezők hiánya. A globális visszaesés következményeként nettó 90 ezerrel csökkent a magyarországi munkahelyek száma, leginkább a fejlettebb régiókban, a Közép-Dunántúlon és Közép-Magyarországon. A jelenleg 9,7 százalékos munkanélküliségi ráta - ami egy év alatt 2,2 százalékponttal növekedett - más uniós országokénál alacsonyabb ugyan, de jellemző, hogy az újonnan munkanélkülivé váltak között több a fiatalabb és képzettebb - mondta.
Csökkenteni kell az újraelosztást
Magyarország akkor lesz képes korábbi versenyképességét visszaszerezni, ha a GDP-arányos újraelosztást a jelenlegi 50 százalékról 40 százalékra szorítja le - jelentette ki Járai Zsigmond, a jegybank volt elnöke, a CIG Közép-európai Biztosító Zrt. felügyelőbizottsági elnöke.
Magyarország jelenlegi legnagyobb problémája az, hogy a Davosi Fórum versenyképességi listáján 2002-ben elért 28. helyről 2007-re lecsúszott a 62.-re - mondta Járai Zsigmond, jelezve, hogy régiós versenytársaink a 26.-32. helyet foglalják el.
A jegybank korábbi elnöke szerint "kormányozni kellene", és a kormányzati intézmények tekintélyét és szakszerűségét kellene helyreállítani. Élesen ostorozta a magyar bürokráciát, amelyet óriásinak nevezett. Az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere szerint "tízperces kávézás alatt egy pénzügyminisztériumi kollégával 100 intézményt sikerült megszüntetni, ami 100 milliárd forint megtakarítást hozna", de az is elképzelhető, hogy több ezer fölösleges intézmény működik.
Ma az állami újraelosztás mérete a GDP 50 százalékát teszi ki, versenyképes akkor lesz Magyarország, ha ez az arány 40 százalékra csökken - fogalmazott Járai Zsigmond. Hozzátetette azt is, hogy a munkahelyek támogatását, valamint az oktatás és az egészségügy finanszírozásának méretét nem szabad szűkíteni.
Tisztul az ég Magyarország felett
Két év múlva mi leszünk a legjobbak
Bajnai leállósávra küldené az ellenzéket
MTI