
Magyar kisbefektetők százas, de legfeljebb egy-két ezres nagyságrendben próbáltak szerencsét a kilencvenes évek második felétől. Többségük akár több száz százalékos hasznot ért el azzal, hogy még a tervezőasztalról megvette és átadás előtt vagy átadáskor eladta apartmanját vagy villáját. „Akár két-három fejlesztésbe is beszálltak a magyarok, hiszen elég volt 10 százaléknyi önerőt produkálni, miközben a hitelkamat 2-3 százalékos volt, az éves értéknövekedés üteme pedig szépen felkúszott tíz százalék fölé” – ecsetelte tapasztalatait Görög Áron, az Otthon Centrum szakértője. Beszámolója szerint az elmúlt két-három évben, amikor már látszott, hogy lecsengőben van a spanyol piac, egyre több magyar befektető igyekezett megszabadulni spanyolországi ingatlanjától és a feltörekvő – ezáltal nagy hozammal kecsegtető – országokba, így például Albániába, Montenegróba és Bulgáriába vitték át a pénzüket.
Spanyolországban a kitelepülni vágyó magyarorok a 300–350 ezer eurós ársávban keresnek két hálószobás ingatlanokat. Mások értékesebbre, 600 ezer–1 millió eurósra cserélik korábbi ingatlanukat. |
Czibere Ilona, a Mitropa US ügyvezetője szerint nincs tragikus visszaesés, inkább arról van szó, hogy kevesebben, de nagyobb értékben vásárolnak - cége tíz éve értékesít spanyolországi ingatlanokat. A felkészületlen, inkább csak spekulálni akaró kisebb ingatlanfejlesztők olyan területeket is felvásároltak, amelyeken nem volt vagy nincs meg a megfelelő infrastruktúra, s így nehezebb eladni a végterméket.
A spanyol piac még nem rendült meg, de a haszon apadása miatt az ibériai ingatlanfejlesztők egyre többször a külpiacokon próbálkoznak. Magyarországon jelenleg legalább hat spanyol társaság végez különböző szakaszokban lévő beruházásokat. Többségük a lakáspiacon érdekelt, ám néhány közülük már irodai és logisztikai beruházást is elkezdett. Az első hullámban érkező izraeli, a másodikban jövő angolszászok után a spanyolok lehetnek a harmadik hullám vezető képviselői s egyben akár az első kettőnél nagyobb arányú befektetéseket végrehajtó külföldi ingatlanfejlesztői csoport tagjai.
Mibe fektessem a pénzem?
Az összes lakáshitel összehasonlítása
Ezért jobbak a spanyolok, mint mi
Mindenki erről beszél - Ön mit gondol az ingatlanadóról?
Drágább a régi, mint az új?
Óvatosan: ingatlanalapok kifulladás előtt? (Hanganyag)
Világgazdaság