A társadalombiztosítási alapok idei hiánya a Pénzügyminisztérium előrejelzése szerint szeptemberre 200 milliárd forint fölé megy, de az év végéig a már meghozott takarékossági intézkedések hatására 155 milliárd körül alakul. A tb-alapok 8 milliárd forintos 2009. évi hiányát még 2,6 százalékos költségvetési hiánycél mellett határozták meg. A miniszter elmondta: az idei 3,9 százalékos hiánycélhoz a módosított összeget, a 155 milliárd forintot tartani kell.
A kórházak helyzetéről újságírói kérdésekre Oszkó Péter azt mondta, hogy azok az idei év első felében többet költöttek a tavalyi év első feléhez képest, miközben minden területen takarékoskodás van. Egyes esetekben indokolt lehet a ráfordítások emelkedése, de országos átlagban nem. Van, ahol az egészségügy "sajátos érdekérvényesítése" követel több pénzt, miközben a kórházaknak is ugyanolyan takarékosan kell működniük mint minden másnak - jegyezte meg a pénzügyminiszter. Ugyanakkor az egészségügy minden körülmények között elsőbbséget élvez, ehhez nem férhet kétség - tette hozzá.
Az önkormányzatokkal meg kell állapodni a nagyságrendileg 120 milliárd forint megtakarításról. Arra kevés az esély, hogy az intézményi költéseket fogják vissza a helyi képviselők, mert ez kétharmados közgyűlési döntést igényel, de a feladatokról egyszerű többséggel döntenek. Arra az újságírói kérdésre, hogy milyen eszközei vannak a pénzügyminiszternek az önkormányzati kérdésben és általában a politikusok meggyőzésére, Oszkó Péter annyit mondott: "Észérvekkel - ez az egyetlen eszközöm".
A miniszter arra figyelmeztetett, hogy ideje az ország teherbíró képességéhez igazítva tervezni a költségvetést, ellentétben az eddigi gyakorlattal, amikor a költési hajlandóság határozta meg az éves költségvetés számait.
A BKV-nál, illetve állami vállalatoknál kifizetett végkielégítésekkel kapcsolatban Oszkó Péter hangsúlyozta, hogy a BKV a Fővárosi Önkormányzat tulajdona, arra a kormánynak semmiféle ráhatása nincs. "Ha az én területemen fordul elő ilyen, akkor én gyorsan járok el és tűzzel-vassal irtom az ilyen eseteket" - mondta.
A pénzügyminiszter határozottan cáfolta, hogy az állami szférában elbocsátási terv lenne. Hozzátette: "amit tettünk, az a létszámstop, ami azt jelenti, hogy a betöltetlen, illetve megüresedett állásokra nem lehet új embert felvenni, csak külön engedéllyel". A közszférában öt százalék körüli a munkaerő mozgás, de ez nem jelenti, hogy ennyivel csökkenne a létszám. A rendőrségnél például biztosan nem - szögezte le.
Oszkó Péter szerint a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság tárgyalódelegációjának várhatóan augusztus végén, szeptember elején Budapesten megtartandó következő felülvizsgálatán szakpolitikai kérdések részleteiről nem lesz szó, azt nem vizsgálják. |
A menetdíjkedvezmények rendszerének átalakításával körülbelül 8-9 milliárd forintot lehet lefaragni a közösségi közlekedésre fordított összegekből, azonban még sok egyeztetésre van szükség a változások körvonalazásához - mondta Hónig Péter közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter szintén ebben a műsorban.
Hónig Péter hangsúlyozta: a 70 milliárd forintos elvonásnak egyelőre a fő területeit határozták meg. A legnagyobb összeg - mintegy 35 milliárd forint - valószínűleg a tömegközlekedés teljesítési mennyiségének csökkentésével takarítható meg, további, nagyságrendileg 25 milliárd forint pedig a társaságok adminisztratív és működési költségeinek lefaragásával.
Költségvetés: a PM is beszáll az egyeztetésekbe
Minden úgy alakult, ahogy a PM számolt?
Hiány: a PM szerint nincs szükség újabb jóslatra
MTI, Privátbankár