.jpg)
A makrogazdasági teljesítmény-mutató, amely a foglalkoztatottságot, a beruházásokat és az exportot veszi számba, 2006 utolsó negyedévi és a 2000 átlagához mért alakulása sem teljesen azonos tendenciát jelez. A 2000. év átlagát véve bázisnak, Románia 170-es értékkel az első, megelőzve Szlovákiát (157) és Magyarországot (145), míg az utolsó helyen Ausztria áll 123-as értékkel. Csak 2006 utolsó negyedévét nézve Románia, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia a sorrend, Szlovákia csak ezután következik, Ausztria pedig itt is a sor végére került.
A 2000 óta mért termelékenységi index lista élén is Románia áll, megelőzve Szlovákiát, Csehországot, Magyarországot és Lengyelországot.
A VEX index olyan összetett mutató, amely a vizsgált országok nemzetközi versenyképességét alakító három részindexből áll össze: a makrogazdasági teljesítményéből, a munkatermelékenységéből és a reálárfolyam mutatójából. |
Ezentúl negyedévente teszi közzé a VEX indexet a GKI, így a vizsgált közép-európai országok versenyképessége viszonylag pontosan lesz mérhető - közölte a GKI elnöke.
A GKI által mért üzleti környezeti index (ÜX), amelyben 1.500 magyar vállalkozás vett részt, 2007. első negyedévi értéke ugrásszerűen javulva, a tavalyi utolsó negyedévi 35 pontról 60 pont fölé emelkedett, és megközelítően az egy évvel ezelőtti szinten áll - összegezte a felmérés másik eredményét Vértes András. Az ÜX mutató négy alindexből tevődik össze: a gazdálkodási környezet megítéléséből, az állami szabályozás kiszámíthatóságából, a gazdálkodásba bevont tőke árából (ami az elvárt hozamot takarja), és az üzleti infrastruktúra fejlettségéből.
Ismét Magyarország a kivétel
EU-ban elsőként Magyarországon: központi kockázatminősítés (hanganyag)
A magyar vállalkozók külföldre mennek kölcsönért
A legjobbak között a magyar ipar
Megdöbbentő magyar pénzügyi kulturálatlanság
Magyarország bekerült az élbolyba
MTI