Landi Balázs emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés a volt köztársasági elnök lakásának megvásárlására és felújítására a Köztársasági Elnöki Hivatal költségvetésében 340 millió forintot biztosított. Ebből az összegből a KEH a 260 négyzetméteres társasházi ingatlan és a hozzá tartozó telekrész megvételére 195 millió forintot használ fel - tette hozzá.
Mint elmondta, az adásvételi szerződés aláírása és az ingatlan birtokbavétele októberben lesz. A titkárságvezető kiemelte: az ingatlan az állam tulajdonába és az elnöki hivatal kezelésébe kerül; az ingatlanon a volt köztársasági elnököt és feleségét holtig tartó használati jog illeti meg.
Landi Balázs emlékeztetett arra: a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, az Alkotmánybíróság elnöke és a Legfelsőbb Bíróság elnöke tiszteletdíjáról és juttatásairól szóló törvény értelmében a volt államfőket "megfelelő lakáshasználati jog" illeti meg, s a tisztséghez méltó lakást és annak fenntartását a Köztársasági Elnöki Hivatal biztosítja.
Landi Balázs még augusztus végén úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy öt ingatlant kínált fel az állami vagyonkezelő Sólyom Lászlónak. Közölte: mindegyik ajánlat "alkalmatlan és költséges" volt, emberi léptékű, családi ingatlan nem szerepelt a felkínált épületek között. Mint a titkárságvezető augusztus végén fogalmazott, ha az állami kínálatból nem lehet megoldani a volt államfő elhelyezését, venni kell egy ingatlant. Ennek fedezetéről a költségvetési törvény a ciklusváltás költségei között rendelkezik - tette hozzá.
Az MTI úgy tudja, Göncz Árpád volt köztársasági elnök és felesége egy II. kerületi önálló házban él. A körülbelül 590 négyzetméteres ingatlan már annak kiválasztásakor az állam tulajdonában állt.
Mádl Ferenc volt köztársasági elnök és felesége szintén egy II. kerületi, társasházi lakásban él. A kiválasztott, körülbelül 170 négyzetméteres ingatlant 2005-ben az állam vásárolta meg 125 millió forintért.
Az Országgyűlés még júliusban fogadta el a korábbi államfőket megillető juttatásokról szóló törvényt, melynek eredeti változata az alkotmányügyi bizottság által benyújtott módosító javaslat alapján változott. A jogszabály azt rögzíti, hogy csak akkor kaphat lakást a volt köztársasági elnök, ha korábban más közjogi tisztség betöltésének jogcímén még nem szerzett lakáshasználati jogosultságot, ugyanis előfordulhat olyan helyzet, hogy olyan személy szerez az államfői címmel lakáshasználati jogot, aki a korábbi, a legmagasabb közjogi tisztségeket betöltőkre vonatkozó szabályozás alapján már megszerezte azt. Az ügy előzménye, hogy sajtóhírek jelentek meg arról: Sólyom László köztársasági elnöknek két lakás is jár. Az államfő korábban az Alkotmánybíróság elnöki posztját töltötte be, így ezen a jogcímen is jár neki lakás. Ugyancsak a sajtóban lehett olvasni, hogy Sólyom László csak egy lakásra tart igényt.
Landi Balázs közölte: a vonatkozó törvény rendelkezéseire figyelemmel, a társasházi lakás megvételével és az oda történő beköltözéssel egyidejűleg természetesen a korábbi, állam által biztosított lakhatásáról lemond Sólyom László, vagyis egyidejűleg nem vesz igénybe több ingatlant.
MTI