1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meredeken zuhant a font a londoni kereskedésben, főleg a bankszektort sújtó bizalmi válság kiújulása miatt
Meredeken zuhant a font a londoni kereskedésben, főleg a bankszektort sújtó bizalmi válság kiújulása miatt

Meredeken zuhant a font a londoni kereskedésben, főleg a bankszektort sújtó bizalmi válság kiújulása miatt, de súlyosbítja a brit valutára nehezedő eladási nyomást a nagy nyugat-európai gazdaságok szuverén fizetőképességébe vetett piaci bizalom megingása is. Londoni elemzések már felvetik egy esetleges brit szuverén törlesztési válság elvi lehetőségét.

Az euró egysége a kedd délutáni londoni bankközi kereskedésben 0,9269 fontot ért, ami megfordítva 1,078 eurós fontárfolyamnak felelt meg; ez 2,4 százalékos fontgyengülés az előző záróhoz képest. A font egy éve még 1,40 euró körül járt, azóta 26 százalékot esett az euróhoz képest.

Még meredekebben, 3,7 százalékkal gyengült kedden a font a dollárhoz képest, és a lélektani 1,40 dolláros határ alá süllyedve 1,392 dollár körül jegyezték a délutáni londoni forgalomban. A nap folyamán azonban - csaknem 4 százalékos veszteséggel - a font járt 1,3890 dollár környékén is, ami nyolc évi mélypont volt. A font egysége tavaly nyáron még két dollárnál is többet ért; az elmúlt egy évben a brit valuta dollárárfolyama 30 százalékkal gyengült.

A brit kormány éppen előző nap hirdette meg újabb hatalmas léptékű banktámogató programját; a többmilliárdos csomag célja a változatlanul befagyott hitelpiac életre keltése. A többirányú intézkedési terv központi eleme egy biztosítási jellegű rendszer létrehozása. Ennek alapján a kormány bizonyos díj ellenében garanciát vállal a résztvevő bankok portfólióiban felhalmozódott rosszhitel-állományért. A brit állam így gyakorlatilag hitelbiztosítóként lép fel, jótállva a programhoz csatlakozó bankok nem teljesítő pénzpiaci portfólióinak jelentős részéért.

A piac azonban londoni elemzések szerint ezt úgy értelmezte, hogy a kormány kész akár a teljes brit bankrendszer államosítására. Ennek hatására a bankrészvények a program bejelentése után gyakorlatilag összeomlottak. A legsúlyosabban kivéreztetett brit nagybank, a Royal Bank of Scotland papírja a hétfői zárásra 67 százalékot zuhant; ebből a keddi kereskedésben 10 százaléknyit nyert vissza.

A héten bejelentett banktámogató csomag négy hónapon belül a második. London tavaly ősszel minden idők legnagyobb, egyes esetekben - évtizedek óta először - bankállamosítással járó pénzügyi mentőprogramját hirdette meg. Az a csomag közvetlenül 50 milliárd, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű. A mostani újabb csomag összértékéről a kormány nem közölt becslést, de londoni elemzők szerint 350 milliárd font költségvetési, illetve adósság-kihatással is járhat. A két csomag elvi összértéke az éves brit GDP jóval több mint a fele.

A Financial Times keddi elemzése szerint a brit bankrendszer összesített mérlegfőösszege négyezer milliárd font, az éves GDP-érték 2,5-szerese, és minél több rossz bankadósságra vállal jótállási kötelezettséget a brit kormány, annál nagyobbak lesznek az aggodalmak az állami pénzügyek iránt. A londoni üzleti napilap szerint, ha a banki veszteségek tovább nőnek, az olyan mértékű állami kisegítést tehet szükségessé, amely már szuverén adósságválsággá fajulhat.

A befektetők felverhetik a brit államadósság felárát, és ha megriadnak, teljesen meg is tagadhatják a brit adósság megvásárlását, ami rohamot indíthat el a font ellen, áll az elemzésben.

A brit GDP-arányos államadósság-ráta jelenleg 54 százalék, de a bankmentő programok költségei ezt akár a kétszeresére is emelhetik, Belgiuméhoz, Görögországéhoz és Olaszországéhoz hasonló szintre. Ezeket az országokat - ahogy a Merrill Lynch befektetési bankcsoport legutóbbi elemzése kiemeli - a nagy hitelminősítők Nagy-Britanniával ellentétben nem a lehető legmagasabb, "AAA" szuverén adóskockázati szinten tartják nyilván.

L, V, W: recessziós keresztelő az elemzőknél 
Mélyponton a font-kamat: félig meg sem állnak 
Haldoklik a font 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG