.jpg)
Az euró egysége a kedd délutáni londoni bankközi kereskedésben 0,9269 fontot ért, ami megfordítva 1,078 eurós fontárfolyamnak felelt meg; ez 2,4 százalékos fontgyengülés az előző záróhoz képest. A font egy éve még 1,40 euró körül járt, azóta 26 százalékot esett az euróhoz képest.
Még meredekebben, 3,7 százalékkal gyengült kedden a font a dollárhoz képest, és a lélektani 1,40 dolláros határ alá süllyedve 1,392 dollár körül jegyezték a délutáni londoni forgalomban. A nap folyamán azonban - csaknem 4 százalékos veszteséggel - a font járt 1,3890 dollár környékén is, ami nyolc évi mélypont volt. A font egysége tavaly nyáron még két dollárnál is többet ért; az elmúlt egy évben a brit valuta dollárárfolyama 30 százalékkal gyengült.
A brit kormány éppen előző nap hirdette meg újabb hatalmas léptékű banktámogató programját; a többmilliárdos csomag célja a változatlanul befagyott hitelpiac életre keltése. A többirányú intézkedési terv központi eleme egy biztosítási jellegű rendszer létrehozása. Ennek alapján a kormány bizonyos díj ellenében garanciát vállal a résztvevő bankok portfólióiban felhalmozódott rosszhitel-állományért. A brit állam így gyakorlatilag hitelbiztosítóként lép fel, jótállva a programhoz csatlakozó bankok nem teljesítő pénzpiaci portfólióinak jelentős részéért.
A piac azonban londoni elemzések szerint ezt úgy értelmezte, hogy a kormány kész akár a teljes brit bankrendszer államosítására. Ennek hatására a bankrészvények a program bejelentése után gyakorlatilag összeomlottak. A legsúlyosabban kivéreztetett brit nagybank, a Royal Bank of Scotland papírja a hétfői zárásra 67 százalékot zuhant; ebből a keddi kereskedésben 10 százaléknyit nyert vissza.
A héten bejelentett banktámogató csomag négy hónapon belül a második. London tavaly ősszel minden idők legnagyobb, egyes esetekben - évtizedek óta először - bankállamosítással járó pénzügyi mentőprogramját hirdette meg. Az a csomag közvetlenül 50 milliárd, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű. A mostani újabb csomag összértékéről a kormány nem közölt becslést, de londoni elemzők szerint 350 milliárd font költségvetési, illetve adósság-kihatással is járhat. A két csomag elvi összértéke az éves brit GDP jóval több mint a fele.
A Financial Times keddi elemzése szerint a brit bankrendszer összesített mérlegfőösszege négyezer milliárd font, az éves GDP-érték 2,5-szerese, és minél több rossz bankadósságra vállal jótállási kötelezettséget a brit kormány, annál nagyobbak lesznek az aggodalmak az állami pénzügyek iránt. A londoni üzleti napilap szerint, ha a banki veszteségek tovább nőnek, az olyan mértékű állami kisegítést tehet szükségessé, amely már szuverén adósságválsággá fajulhat.
A befektetők felverhetik a brit államadósság felárát, és ha megriadnak, teljesen meg is tagadhatják a brit adósság megvásárlását, ami rohamot indíthat el a font ellen, áll az elemzésben.
A brit GDP-arányos államadósság-ráta jelenleg 54 százalék, de a bankmentő programok költségei ezt akár a kétszeresére is emelhetik, Belgiuméhoz, Görögországéhoz és Olaszországéhoz hasonló szintre. Ezeket az országokat - ahogy a Merrill Lynch befektetési bankcsoport legutóbbi elemzése kiemeli - a nagy hitelminősítők Nagy-Britanniával ellentétben nem a lehető legmagasabb, "AAA" szuverén adóskockázati szinten tartják nyilván.
L, V, W: recessziós keresztelő az elemzőknél
Mélyponton a font-kamat: félig meg sem állnak
Haldoklik a font
MTI