A versenyképességi index (VEX) 2010 első negyedévében az előző negyedévhez képest Szlovéniában és Lengyelországban csökkent (1%-kal, illetve 0,3%-kal), Romániában és Szlovákiában erőteljesen nőtt (3,4%-kal, illetve 3,1%-kal), a többi országban stagnáláshoz közeli ütemben emelkedett - áll a közleményben.
Versenyképességi indexek (szezonálisan kiigazítva, 2000. átlagos negyedév=100)
Az üzleti környezeti index (ÜX) értéke 2007 elejétől a 2009 első negyedéves mélypontig szinte folyamatosan csökkent, majd az ezt követő három negyedévben növekedett. Az idei első negyedévben megtört e kedvező tendencia, az ÜX érzékelhetően csökkent, s értéke lényegében megegyezik a 2009 harmadik negyedévivel. Mindebből következően e mutató továbbra is saját hosszú távú átlaga alatt maradt, de az egy évvel korábbit 15 ponttal haladja meg. Az ÜX-öt alkotó egyik mutató értéke gyakorlatilag nem változott, kettő enyhén, egy pedig jelentősen visszaesett - olvasható a közleményben.
Az üzleti környezeti index (ÜX)
Versenyképességi sorrend (IMD)
A kelet-közép-európai régió országai az IMD-lista második felében helyezkednek el. Az elmúlt évben Lengyelország és Magyarország versenyképessége javult, a lengyel gazdaság a 44. helyről a 32.-re került. Magyarország a 45. helyről a 42.-re lépett előre, megelőzve Szlovákiát és Szlovéniát, amelyek pozíciója hatalmasat romlott: Szlovákia a tavalyi 33.-ról a 49., Szlovénia pedig a 32.-ről az 52.-re esett vissza. Csehország a 29., kedvező pozíciója nem változott. Románia továbbra is a térség sereghajtójaként az 54. helyen áll.
Magyarország versenyképességének javulásában az IMD szerint az üzleti hatékonyság, a nemzetközi kereskedelembe való beágyazottság volt a leglényegesebb tényező. A mi versenyképességi indexünk javulásában is ez játszotta a döntő szerepet. A szlovák versenyképesség visszaesését a válság körülményei között nemhogy megakadályozta volna az euró bevezetése, az inkább felerősítette a gazdaság egyoldalú szerkezetéből következő problémákat - írja közleményében a GKI és a Microsoft.
Privátbankár