Bő terjedelemben foglalkoztak a kormány és a Nemzetközi Valutaalap, valamint az Európai Unió küldöttsége közötti tárgyalások megszakadásával a vezető osztrák lapok. A Der Standard szerint a tárgyalások megszakadása azzal a "sokkhullámmal" kapcsolatos emlékeket idézi fel, amelyeket az országot fenyegető csődről tett "félreérthető kijelentések" okoztak júniusban. A konzervatív Die Presse úgy látja, a pénzügyi lobbi a jelek szerint részsikert ért el. "Az IMF ugyanis kifejezetten arra szólította fel a kormányt, hogy a kiadási oldalon hajtson végre megtakarítást, az EU pedig kijelentette, hogy Magyarországnak vonzónak kell maradnia a külföldi befektetők számára." |
A GKI elnöke szerint a kormány gazdasági programjából hiányoznak az államháztartás kiadási oldalával kapcsolatos szerkezeti reformok, így az önkormányzati, egészségügyi reform, illetve a veszteséges állami vállalatok reformja, ezért "kényszermegoldások" születtek. Hozzáfűzte: ha lennének szerkezeti reformok, akkor azokat a nemzetközi szervezetek is nagymértékben támogatnák.
A másik fő probléma Vértes András szerint, hogy a bankadó irreálisan magas. Úgy látja, az adó nem a profitot veszi ki a bankokból, hanem a tőkét apasztja, miközben az elmúlt két évben a bankok maguk fedezték a válság elhárításának költségeit. A terhek így visszahárulnak a lakosságra és a vállalkozásokra, ami pedig fékezi a gazdasági növekedést - fűzte hozzá. 2011-re vonatkozóan elmondta: vannak jó lépések, azonban strukturális reformok hiányában, valójában adóátrendezés van, nem pedig adócsökkentés.
MTI, Privátbankár