.jpg)
Közép és hosszú távon pedig egyértelműen a túlzott export-orientáltságról a fogyasztás-vezérelt növekedésre való fokozatos áttérés melletti elkötelezettség hiányát találták aggasztónak. Milyen irányba haladtak az elmúlt bő fél évben a folyamatok?
A globális kereslet összeomlásával párhuzamosan leálló exporttal, Kínában a növekedés hajtóműveit is lekapcsolták. A kormány nem hagyta azonban, hogy a kínai gazdaság zuhanórepülésben landoljon és érjen földet, még az utazómagasság felénél bekapcsolták a fiskális ösztönző programot, amivel a „globális vészhelyzet” idején újra manőverezhetővé tették ezt a „jumbo jet” méretű gazdaságot.
Gyengülő forint: a nyomok Kínába vezetnek |
Kínában a munkanélküli tömegekről szóló tüntetésekről nem igen hallani, viszont úgy tűnik, hogy az információáramlás is egyre inkább felülről szabályozottá válik. A kínai protekcionizmus ugyan még inkább burkolt formában, de továbbra is magában hordozza a konfliktus lehetőségét.
Az eddigi kockázatokat kiegészítve azonban, bizonyos mértékben most már az irreális eszközár-növekedéssel, az indokolatlanul nagy mennyiségben értékpapírokba áramló pénzekkel, az ingatlanpiac lufiszerű felpumpálásával és esetleges kidurranásával, valamint a nem teljesítő hitelállomány megugrásával is kalkulálni lehet.
Természetesen ameddig a gazdaságot úgy árasztják el likviditással, mint a rizsföldeket vízzel, addig a rengeteg probléma is a víz felszíne alatt marad, amint azonban újra elzárják a duzzasztógátakat és a víz leapad - áll az AXA csoport Magyarország elemzésében.
A válság után is érdemes exportálni
Magyar cég terjeszkedik Kínában
Kína hadat üzent a maffiának
Kína húzhatja ki a világot a gödörből
Kína és Amerika lesznek a század formáló erői
Kínának is be kell szálnia a klímavédelembe
Privátbankár