1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint gyengülése a szerdai kereskedési napon vált intenzívvé, a piacon terjengő pletykák eladásokat indítottak az állampapír és a devizapiacon is. Mi történt a forinttal? CIB-elemzés
2008 eddig eltelt részében a forint egyértelmően alulteljesítő deviza volt a régióban. A forint gyengülése a szerdai kereskedési napon vált igazán intenzívvé, a piacon terjengő pletykák egy esetleges kamatemelésről, illetve a miniszterelnök lemondásáról masszív eladásokat indítottak az állampapír és a devizapiacon is. A CIB Bank elemzése

Fizetőeszközünk kurzusát az elmúlt hónapokban meghatározó részben külső tényezők mozgatták, a hazai fundamentumokban viszonylag kicsi szerepe volt az árfolyam alakulásában. Az amerikai recessziós aggodalmak, illetve a hitelválság eredményeképpen jelentősen csökkent a globális kockázatvállalási hajlandóság, a fejlett részvénypiacok igen pesszimistán nyitották az évet, és ez alapvetően rányomta bélyegét a feltörekvő piacok teljesítményére is.

Az EUR/HUF kurzus január első felében még viszonylag stabilan 252-255 között ingadozott, majd a január közepén kibontakozó részvénypiaci pánik átmenetileg 260 fölé tolta a kurzust, ami a válság lecsengését követően már nem volt képes év eleji szintjére korrigálni, egy magasabb, 256-259 közötti csatornában konszolidálódott. Ebből a sávból tört ki a kurzus az elmúlt napokban, és a 266-os szintet is átlépve 2006 ősze óta nem látott szinteket tesztelt.


Forint a sávban 2008-ban

Milyen tényezők állnak a forint teljesítménye mögött, illetve ezekből milyen következtetéseket lehet levonni a kilátásokkal kapcsolatban?

FUNDAMENTUMOK

Amit a devizahiteleseknek most tudniuk kell
A kiigazító csomag eredményeképpen Magyarország külső és belső egyensúlyi pozíciója számottevően javult a tavalyi évben, az államháztartás GDP arányos hiánya mérséklődött, a gyengülő belső kereslet és a fiskális pozíció javulása nyomán a külső egyensúlytalanság kiigazításában is komoly előrelépés történt. Ez mindenképpen csökkenti az ország és a forintban denominált befektetési eszközök sérülékenységét, ennek ellenére látni kell, hogy hazánk a régió többi országával összevetve továbbra is gyenge makrogazdasági mutatókkal rendelkezik. Bár a külső és belső egyensúlyi pozíció javult, a növekedés messze elmarad a régiós versenytársakétól, a lanyha növekedéshez pedig magas infláció társul.

POLITIKAI FAKTOROK


A kormány népszerűsége soha nem látott mélyponton áll, így nem véletlen, hogy időről-időre felröppennek pletykák a miniszterelnök távozásáról. Tegnapelőtt is egy ilyen pletyka indította el a gyengülést. A CIB elemzőinek megítélése szerint néhány héttel a március 9-i referendum előtt igen kicsi az esélye ezen forgatókönyv bekövetkeztének, és bár a kockázatok jelen vannak, nem várnak a 2010-es választások előtt két évvel miniszterelnökváltást. Annak reális esélye van, hogy a következő választásoknak az MSZP már nem a jelenlegi miniszterelnökkel „fut neki”, ez a kérdés azonban jelenleg még nem aktuális.  A bizonytalanság azonban benne marad a levegőben, így a következő időszakban is számíthatunk hasonló pletykákra, híresztelésekre, ami a piaci hangulatnak sem tesz jót.

MNB KAMATPOLITIKA

Kamatemelésről szóló pletykák is felröppentek a piacon, amit több tényező is támogathatott. Az elmúlt néhány hónapban jegybanki vezetők - ha sokszor csak elméleti opcióként is-, többször felvetették a kamatemelés lehetőségét, sőt a januári kamat-meghatározó ülésen konkrétan is felmerült ez a lehetőség. Az inflációs kockázatok egyértelmően felfele erősebbek, és a gyengébb forint árfolyam nyilvánvalóan nem segíti a célt. A görbéből az idei évre vonatkozóan szinte teljes egészében kiárazódtak a kamatcsökkentési várakozások, sőt rövid távon megjelentek enyhe kamatemelési várakozások is.

A jelenlegi piaci környezetben rövid távon a kamatcsökkentés lehetősége minden bizonnyal lekerült a napirendről, és az is valószínő, hogy a februári kamat-meghatározó ülésen újra felmerül a monetáris kondíciók szigorításának a lehetősége. Az elemzők szerint azonban egyelőre azonnali kamatemeléstől nem kell tartani, rövid távú árfolyam ingadozásokra valószínőleg a jegybank nem kíván reagálni, komolyan akkor kerülhet napirendre a kamatemelés, ha az EUR/HUF kurzus a 270 feletti tartományba kerül.

TECHNIKAI HELYZETKÉP

Rejtély, hogy a mélypont után mitől jött fel a forint
Az EUR/HUF keresztárfolyam esetében a 265-ös szint jelenti az első ellenállást - ez az anyag írása közben már el is esett. Ennek áttörése megnyithatja az utat a 268-as, majd a 270-es szint áttörésére (ez kiemelt ellenállási szint). A 270-es szint sikeres áttörése már veszélyesebb helyzetet teremt, ekkor további jelentős gyengülés előtt nyílik meg az út. Ellenállási szintek sorban 277, 280, 285 és 292. Szigorúan technikai faktorok alapján a 270-es majd a 285-ös szint áttörése esetében tesztelésre kerülhet a hosszú távú csatorna 292 körüli teteje, de a 285-ös szint igen erős, kiemelten figyelendő ellenállás.

A forint mélyrepüléséhez több tényező együttesen járult hozzá. Az alaphangulatot a globális klíma adta meg, a leértékelődés felgyorsulásához azonban már ország-specifikus faktorok (pletykák) járultak hozzá, amelyek után beindult egy „spirál”. Rövid távon nem kizárt, hogy a forint újabb mélypontokat tesztel, hiszen a külső hangulat igen törékeny, és a következő hetekben a belpolitikai bizonytalanságok is felszínen maradhatnak a népszavazás miatt. A CIB elemzői szerint azonban hosszabb távon 270 feletti EUR/HUF kurzust már az MNB sem tolerálna, így tartósan e szint feletti árfolyamra nem számítunk.

Rövid távon maradhat az ideges hangulat, a magas volatilitás a piacon, alapesetben azonban az év második felében már javuló globális klímával számolnak, hosszabb távon pedig a jelenleg kialakult árfolyam, vagy hozamszintek vonzó belépési pontot jelenthetnek a magyar piacra - olvasható a CIB Bank elemzésében.

Forintpiac: van, aki már a vészharangot kongatja
Alászálltak a lakáshitelek: fogy az igény
Csak olaj volt a tűzre a Gyurcsány-híresztelés
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG