.jpg)
Az EUR/HUF kurzus január első felében még viszonylag stabilan 252-255 között ingadozott, majd a január közepén kibontakozó részvénypiaci pánik átmenetileg 260 fölé tolta a kurzust, ami a válság lecsengését követően már nem volt képes év eleji szintjére korrigálni, egy magasabb, 256-259 közötti csatornában konszolidálódott. Ebből a sávból tört ki a kurzus az elmúlt napokban, és a 266-os szintet is átlépve 2006 ősze óta nem látott szinteket tesztelt.

Forint a sávban 2008-ban
Milyen tényezők állnak a forint teljesítménye mögött, illetve ezekből milyen következtetéseket lehet levonni a kilátásokkal kapcsolatban?
FUNDAMENTUMOK
Amit a devizahiteleseknek most tudniuk kell |
POLITIKAI FAKTOROK
A kormány népszerűsége soha nem látott mélyponton áll, így nem véletlen, hogy időről-időre felröppennek pletykák a miniszterelnök távozásáról. Tegnapelőtt is egy ilyen pletyka indította el a gyengülést. A CIB elemzőinek megítélése szerint néhány héttel a március 9-i referendum előtt igen kicsi az esélye ezen forgatókönyv bekövetkeztének, és bár a kockázatok jelen vannak, nem várnak a 2010-es választások előtt két évvel miniszterelnökváltást. Annak reális esélye van, hogy a következő választásoknak az MSZP már nem a jelenlegi miniszterelnökkel „fut neki”, ez a kérdés azonban jelenleg még nem aktuális. A bizonytalanság azonban benne marad a levegőben, így a következő időszakban is számíthatunk hasonló pletykákra, híresztelésekre, ami a piaci hangulatnak sem tesz jót.
MNB KAMATPOLITIKA
Kamatemelésről szóló pletykák is felröppentek a piacon, amit több tényező is támogathatott. Az elmúlt néhány hónapban jegybanki vezetők - ha sokszor csak elméleti opcióként is-, többször felvetették a kamatemelés lehetőségét, sőt a januári kamat-meghatározó ülésen konkrétan is felmerült ez a lehetőség. Az inflációs kockázatok egyértelmően felfele erősebbek, és a gyengébb forint árfolyam nyilvánvalóan nem segíti a célt. A görbéből az idei évre vonatkozóan szinte teljes egészében kiárazódtak a kamatcsökkentési várakozások, sőt rövid távon megjelentek enyhe kamatemelési várakozások is.
A jelenlegi piaci környezetben rövid távon a kamatcsökkentés lehetősége minden bizonnyal lekerült a napirendről, és az is valószínő, hogy a februári kamat-meghatározó ülésen újra felmerül a monetáris kondíciók szigorításának a lehetősége. Az elemzők szerint azonban egyelőre azonnali kamatemeléstől nem kell tartani, rövid távú árfolyam ingadozásokra valószínőleg a jegybank nem kíván reagálni, komolyan akkor kerülhet napirendre a kamatemelés, ha az EUR/HUF kurzus a 270 feletti tartományba kerül.
TECHNIKAI HELYZETKÉP
Rejtély, hogy a mélypont után mitől jött fel a forint |
A forint mélyrepüléséhez több tényező együttesen járult hozzá. Az alaphangulatot a globális klíma adta meg, a leértékelődés felgyorsulásához azonban már ország-specifikus faktorok (pletykák) járultak hozzá, amelyek után beindult egy „spirál”. Rövid távon nem kizárt, hogy a forint újabb mélypontokat tesztel, hiszen a külső hangulat igen törékeny, és a következő hetekben a belpolitikai bizonytalanságok is felszínen maradhatnak a népszavazás miatt. A CIB elemzői szerint azonban hosszabb távon 270 feletti EUR/HUF kurzust már az MNB sem tolerálna, így tartósan e szint feletti árfolyamra nem számítunk.
Rövid távon maradhat az ideges hangulat, a magas volatilitás a piacon, alapesetben azonban az év második felében már javuló globális klímával számolnak, hosszabb távon pedig a jelenleg kialakult árfolyam, vagy hozamszintek vonzó belépési pontot jelenthetnek a magyar piacra - olvasható a CIB Bank elemzésében.
Forintpiac: van, aki már a vészharangot kongatja
Alászálltak a lakáshitelek: fogy az igény
Csak olaj volt a tűzre a Gyurcsány-híresztelés