
Az egyes indexek maguk is összetett mutatók, azaz számos gazdasági adat átlagaként állnak elő. A makrogazdasági teljesítményt a beruházások, az export és a foglalkoztatottság növekedési üteme adja. A munkatermelékenység változásában az egy foglalkoztatottra jutó GDP dinamikája tükröződik. A költség-versenyképesség alakulását a termelői árindex és az egységnyi munkaerőköltség alapú reálárfolyam-index változása érzékelteti. A GKI a VEX-et Magyarország mellett Csehországra, Lengyelországra, Szlovákiára, Szlovéniára, Ausztriára és Romániára is kiszámolja. Magyarország nemzetközi versenyképességének alakulása ezen országokkal - azaz térségi versenytársaival - összehasonlítva értelmezhető.
2007 második negyedévéről vegyes kép látszik: az elemzett hét ország közül kettőnek, Romániának igen jelentősen, Ausztriának kismértékben javult a versenyképességi indexe. Lengyelország, Csehország és Szlovénia relatív pozíciója nem változott, míg Szlovákiában és Magyarországon az index romló versenyképességet jelez.
A VEX tényezői közül a makrogazdasági teljesítmény Romániában kiemelkedő mértékben, Ausztriában és Szlovéniában a románnál lassabban nőtt. A magyar és a lengyel teljesítmény stagnált, a szlovák erőteljesebben csökkent. A gyengülés - vagy inkább a korábbi időszak dinamikájának korrekciója - valószínűleg nem csekély mértékben függ össze azzal, hogy 2007 nyarán a nyugat-európai konjunktúraciklus elérte csúcspontját. A munkatermelékenység 2007 második negyedévében Romániában és Szlovákiában kiugróan, Csehországban és Lengyelországban kisebb mértékben javult, míg Magyarországon, Szlovéniában és Ausztriában kisebb mértékű negatív elmozdulás volt.
A költség-versenyképesség mindegyik vizsgált országban romlott, elsősorban a termékegységre jutó bérköltség és a termelői árindex emelkedése miatt. A legnagyobb mértékű költség-versenyképesség romlás a két legdinamikusabban növekvő országban, Romániában és Szlovákiában volt, ahol a gyors GDP-növekedés a jelek szerint az inflációs nyomással és a munkaerőköltségek emelkedésével párosult. A többi országban kisebb mértékben romlott a költség-versenyképesség.
A magyar VEX gyengülése egyrészt a költség-versenyképesség romlására, másrészt a termelékenységnövekedési ütem lassulására vezethető vissza. Ezt nem ellensúlyozta, hogy a vizsgált országok közül a szlovák után legdinamikusabban a magyar kivitel bővült.
Üzleti környezeti index (ÜX)
A gazdaság szereplőinek, a vállalatoknak – a versenyben való helytállásuk érdekében – érzékenyeknek kell lenniük a környezetükből érkező jelzésekre. A rugalmas és minél gyorsabb alkalmazkodás követelménye miatt a környezeti hatások alapvetően befolyásolják a vállalkozások döntéseit. Éppen ezért különösen érdekes, hogy érzik magukat a vállalkozások, milyennek tartják az őket körülvevő gazdasági-társadalmi környezetet. A GKI üzleti környezeti indexe (ÜX) a magyarországi gazdasági tér minőségét, a versenyképesség alakításában betöltött pozitív, vagy negatív szerepét hivatott - egyetlen számba sűrítve - értékelni.
Tovább romlott az állam magatartásának megítélése - lapozzon! >>
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |