A pénzügyi válság enyhülésére utalnak az Ecostat felmérése szerint a második negyedév óta javuló gazdasági bizalmi mutatók, ugyanakkor szakértői vélemények szerint a reálgazdasági krízis csak a jövő év közepe után éri el mélypontját.
Az Ecostat júliusi konjunktúra-előrejelzésében a kutatók azt hangsúlyozzák: a nagyvállalatok üzleti várakozásait számszerűsítő ECOSTAT TOP-100 konjunktúra-index 57,8 százalék volt 2009 júliusában, ami 2 százalékpontos emelkedés az előző hónaphoz képest.
A gazdaság hazai szereplőinek optimizmusát mutatja, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint júliusban 3,2 százalékponttal 49,2 százalékra emelkedett a beszerzési menedzser index (bmi), de a javuló mutató még mindig a feldolgozóipar teljesítményének csökkenését jelzi. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) szerint a júliusi index a feldolgozóipar további visszaesését mutatja, de annak üteme csökkent az előző hónapokhoz képest, már majdnem stagnál.
A befektetői bizalom emelkedésének további bizonyítéka, hogy jelentős mértékben, 12,7 százalékkal gyarapodott a tiszta részvényalapok vagyona az idei második negyedévben - tette közzé a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége. A szövetségnél aláhúzták: a BAMOSZ tagjai által kezelt összvagyon a második negyedévében közel 6.500 milliárd forintot ért el, ebből a befektetési alapokban kezelt vagyon 2.500 ezer milliárd forintot, az ezeken kívüli (az intézményi befektetők és a magánszemélyek részére kezelt) kezelt vagyon közel 4 ezer milliárd forintot tett ki.
A forint szintén kitett magáért, ugyanis idei legerősebb árfolyamát érte el: kora délután az eurót 264,52 forinton is jegyezték a bankközi kereskedelemben. 265 forint alatti jegyzés utoljára az elmúlt év december 31-én volt. Javuló nemzetközi befektetői hangulat közepette emelkedő értékpapír indexek és erősödő euró/dollár árfolyam mellett erősödik a forint és a zloty is.
A jó hírek közé tartozik, hogy jelentősen lassult a visszaesés az euróövezeti feldolgozóiparban júliusban. Az euróövezeti feldolgozóipar Reuters kezelte beszerzőmenedzser-mutatója júliusra 46,3 pontra emelkedett a júniusi 42,6 pontról. Az index júliusban tizennegyedik hónapja jelezte 50 pont alatti értékkel a teljesítmény csökkenését, de tizenegy hónapon belül a legkisebb visszaesésről tanúskodott az előző hónaphoz képest.
A magyar gazdaságot is érintő hír, hogy a japán Suzuki autógyárcsoport hétfőn 2,14 milliárd jenes adózott eredményt jelentett az üzleti éve júniussal zárult első negyedéről, ez kevesebb mint a tizede az egy évvel korábbi 26,03 milliárdnak.
Valószínűleg a gazdasági válságnak tudható be az is, hogy a szlovák költségvetés hiánya az első hét hónapban 914,44 millió euró volt, majdnem 45-ször nagyobb az egy évvel korábbi, euróra átszámított 20,39 milliónál, jelentették a szlovák pénzügyminisztériumban.
Van ugyanakkor olyan cég is, amelyre megpróbál kívül maradni a globális válságon, a Gazpromnak most is sikerült megakadályoznia a gáz adójának és exportadójának emelését. A monopóliumnak immár 2006 óta sikerül folyamatosan visszavernie az adók emelését célzó állami törekvéseket.
Derűlátóbbak a családok, de még félnek
Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban
Szezonja van a munkának
A válság után is érdemes exportálni
Ecostat: növekedett a magyar gazdaság
Forinthitel és prémium biztosítás a biztonságért
A felügyelet számon kéri a banki ígéreteket
Minden jövedelemre vonatkozik a válságadó
10 éves csúcson az euróövezeti munkanélküliség
Széllel szemben: egyre több a vállalkozás
Veszélyes lehet az exportfüggőség
MTI