1p
Egyre többen vélik úgy bel- és külföldön is, hogy a kilábalás a gazdasági recesszióból alig érzékelhetően ugyan, de elkezdődött
Egyre többen vélik úgy bel- és külföldön is, hogy a kilábalás a gazdasági recesszióból alig érzékelhetően ugyan, de elkezdődött, azonban mindenki tisztában van azzal, hogy a nyugalmasabb napokra még várni kell.

A pénzügyi válság enyhülésére utalnak az Ecostat felmérése szerint a második negyedév óta javuló gazdasági bizalmi mutatók, ugyanakkor szakértői vélemények szerint a reálgazdasági krízis csak a jövő év közepe után éri el mélypontját.

Az Ecostat júliusi konjunktúra-előrejelzésében a kutatók azt hangsúlyozzák: a nagyvállalatok üzleti várakozásait számszerűsítő ECOSTAT TOP-100 konjunktúra-index 57,8 százalék volt 2009 júliusában, ami 2 százalékpontos emelkedés az előző hónaphoz képest.

A gazdaság hazai szereplőinek optimizmusát mutatja, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint júliusban 3,2 százalékponttal 49,2 százalékra emelkedett a beszerzési menedzser index (bmi), de a javuló mutató még mindig a feldolgozóipar teljesítményének csökkenését jelzi. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) szerint a júliusi index a feldolgozóipar további visszaesését mutatja, de annak üteme csökkent az előző hónapokhoz képest, már majdnem stagnál.

A befektetői bizalom emelkedésének további bizonyítéka, hogy jelentős mértékben, 12,7 százalékkal gyarapodott a tiszta részvényalapok vagyona az idei második negyedévben - tette közzé a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége. A szövetségnél aláhúzták: a BAMOSZ tagjai által kezelt összvagyon a második negyedévében közel 6.500 milliárd forintot ért el, ebből a befektetési alapokban kezelt vagyon 2.500 ezer milliárd forintot, az ezeken kívüli (az intézményi befektetők és a magánszemélyek részére kezelt) kezelt vagyon közel 4 ezer milliárd forintot tett ki.

A forint szintén kitett magáért, ugyanis idei legerősebb árfolyamát érte el: kora délután az eurót 264,52 forinton is jegyezték a bankközi kereskedelemben. 265 forint alatti jegyzés utoljára az elmúlt év december 31-én volt. Javuló nemzetközi befektetői hangulat közepette emelkedő értékpapír indexek és erősödő euró/dollár árfolyam mellett erősödik a forint és a zloty is.

A jó hírek közé tartozik, hogy jelentősen lassult a visszaesés az euróövezeti feldolgozóiparban júliusban. Az euróövezeti feldolgozóipar Reuters kezelte beszerzőmenedzser-mutatója júliusra 46,3 pontra emelkedett a júniusi 42,6 pontról. Az index júliusban tizennegyedik hónapja jelezte 50 pont alatti értékkel a teljesítmény csökkenését, de tizenegy hónapon belül a legkisebb visszaesésről tanúskodott az előző hónaphoz képest.

A magyar gazdaságot is érintő hír, hogy a japán Suzuki autógyárcsoport hétfőn 2,14 milliárd jenes adózott eredményt jelentett az üzleti éve júniussal zárult első negyedéről, ez kevesebb mint a tizede az egy évvel korábbi 26,03 milliárdnak.

Valószínűleg a gazdasági válságnak tudható be az is, hogy a szlovák költségvetés hiánya az első hét hónapban 914,44 millió euró volt, majdnem 45-ször nagyobb az egy évvel korábbi, euróra átszámított 20,39 milliónál, jelentették a szlovák pénzügyminisztériumban.

Van ugyanakkor olyan cég is, amelyre megpróbál kívül maradni a globális válságon, a Gazpromnak most is sikerült megakadályoznia a gáz adójának és exportadójának emelését. A monopóliumnak immár 2006 óta sikerül folyamatosan visszavernie az adók emelését célzó állami törekvéseket.

Derűlátóbbak a családok, de még félnek
Mélyponton a magyar CDS-árazás Londonban
Szezonja van a munkának
A válság után is érdemes exportálni 
Ecostat: növekedett a magyar gazdaság
Forinthitel és prémium biztosítás a biztonságért
A felügyelet számon kéri a banki ígéreteket
Minden jövedelemre vonatkozik a válságadó
10 éves csúcson az euróövezeti munkanélküliség
Széllel szemben: egyre több a vállalkozás
Veszélyes lehet az exportfüggőség

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG