Dr. Ember Csaba, az Ember, Drabos és Szarvas Ügyvédi iroda munkatársa ezzel kapcsolatban elmondta: a cégeknek, ha szeretnék időben, és a lehető legjobban bebiztosítani magukat, érdemes már a szerződéskötéskor néhány fontos dologra odafigyelniük. Egyrészt a szerződésben foglalt feltételeket egyértelműen és világosan kell meghatározni – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben. A feleknek - akár hitelezői, akár adósi pozícióban - már a szerződéskötéskor is a lehető legnagyobb biztonságra kell törekedniük. A hitelező esetében a különböző biztosítékok - mint például a zálogjog, óvadék, vagy akár a tulajdonjog fenntartás, kikötése - plusz garanciát nyújtanak egy esetleges felszámolás során.
Ugyancsak a hitelezői pozíciót erősítik a szerződésben pontosan meghatározott kézbesítési rendelkezések, és szintén a szerződéskötéskor javasolt ellenőrizni, hogy a cégek neve és címe pontosan legyen feltüntetve. Nem feltétlenül a bizalmatlanság jele, ha a nagyobb biztonság érdekében megvizsgálunk olyan részleteket is, hogy például a szerződés aláírója jogosult-e a cég képviseletére – hívják fel rá a figyelmet.
Dr. Ember Csaba elmondta: a számlázásnál törekedni kell arra, hogy a számlát a szerződésben meghatározottaknak megfelelően és igazolható módon, azaz ajánlva küldjék meg. Szintén érdemes szem előtt tartani, hogy amennyiben a fizetési határidő már 15 napja lejárt, és a hitelezőtől megérkezik a fizetési felszólítás, akkor a kötelezettségeit nem teljesítő cég nem vitathatja a számla jogosságát bármilyen indokra hivatkozva, és ezzel nem odázhatja el a teljesítést. Az adós társaság még akkor sem élhet kifogással, ha az egyébként jogos lenne - vagyis mindenképpen fizetnie kell, különben a felszámolási eljárás megindul ellene, és ezt követően már csak peres úton követelheti vissza a pénzét.
Felszámolt vagyonok: egyben is elkelhet az egész |
A számla szabályos átvételét követően az adós a felszámolást úgy kerülheti el, ha annak jogosságát vitatja – áll a közleményben. A számla vitatása azt jelenti, hogy az adós egy lényegre törő, rövid kísérőlevéllel visszaküldi a számlát, amelyben feltünteti, hogy a számlán szereplő követelést – akár jogalapját , vagy összegszerűségét tekintve - vitatja. Fontos azonban kiemelni, hogy ha a fizetési határidő már 15 napja lejárt, és a hitelezőtől befut a fizetési felszólítás, az adós már nem vitathatja a számla jogosságát.
Szeptemberi újdonságok a csődtörvényben
Nem bújhatnak el a letiltott cégvezérek
Nem sok jó sül ki a kényszervállalkozásokból
Itt az APEH feketelistája: kik lógnak a legtöbbel?
Privátbankár