Visszafogta magát az ipar szeptemberben
A közlemény szerint a termelés volumene az év első kilenc hónapjában 3 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index szeptemberben 2,5 százalékkal mérséklődött.
Az ipari termelés 2007 szeptemberében 6,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 8,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg a tavalyi szeptemberi adat a 2007 augusztusi szintet a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index alapján 0,2 százalékkal haladta meg.
Az ipari termelés az idén augusztusban korrekciók nélkül 5,9 százalékkal, míg munkanaphatástól megtisztítva 1,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A megelőző hónaphoz, júliushoz képest az ipari termelés szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazítva 0,8 százalékkal nőtt. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az idén az első kilenc hónapban az ipari export 4,5 százalékkal emelkedett, szeptemberben 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. A szeptemberi exportértékesítés közel kétharmadát a feldolgozóipar két alága adta. Az év kilencedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene az átlagnál jobban, 9,5 százalékkal esett vissza. Ezzel szemben a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 6 százalékkal bővült.
A KSH adatai szerint az ipar január-szeptemberi belföldi értékesítése 0,7 százalékkal, a szeptemberi pedig 0,6 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első kilenc hónapjában 1,8 százalékkal, szeptemberben 0,2 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Az idén szeptemberben a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent, a csekély súlyú bányászaté 50,3 százalékkal nőtt.
A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás kibocsátása 7,6 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét, ami egyrészt a szeptemberi hideg időjárás miatti megnövekedett energiafogyasztásnak, másrészt az importot kiváltó hazai termelésbővülésnek köszönhető.
A KSH adatai alapján a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás termelése 5,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A növekedés hajtóereje elsősorban a közúti gépjármű gyártás volt, mivel a motor és alkatrész gyártás kismértékben csökkent.
Számottevő, 5,4-3,7 százalékos volumenbővülést figyelt meg még a KSH a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék, valamint a gumi, műanyag termék gyártásban is. A feldolgozóipari termelés majdnem egykilencedét adó élelmiszer, ital és dohány gyártás 2007 azonos hónapjának szintjén maradt. A feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő villamos gép, műszer gyártása 7 százalékkal visszaesett, nagyrészt az exportértékesítés igen kedvezőtlen alakulásának köszönhetően.
A KSH 2008 eddigi legnagyobb, 7,8 százalékos volumencsökkenését regisztrálta a vegyi anyag, termék gyártásában, ami elsősorban a műanyag-alapanyagok iránti kereslet visszaesésének következménye. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 25,4 százalékkal a textília, textiláru gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.
Az idén szeptemberben a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 4,6 százalékkal csökkent 2007 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 5,2 százalékkal, az új belföldi rendelések 1,6 százalékkal mérséklődtek. Az összes rendelésállomány 9,9 százalékkal haladta meg az előző év szeptemberének szintjét.
A KSH szerint az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első kilenc hónapjában 0,2 százalékos létszámcsökkenés mellett 3,1 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában.
Gyorshír: +0,8 százalék a GDP
Ipari termelés: majdnem minden mutatónk csökken
Magyar elemzők: egyértelmű a recesszió
MTI