
Hangsúlyozta, a megállapodásban nincs benne a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ), amely most is sztrájkol, mert ők nem írták alá a dokumentumot. Úgy látja, a magyar választók nem akarnak még több pénzt fizetni a MÁV-nak, amely évente így is több mint 100 milliárd forintot kap a költségvetésből.
Azzal összefüggésben, hogy a VDSZSZ elnökét és alelnökét életveszélyesen megfenyegették, a miniszterelnök azt mondta, vele ez naponta háromszor megtörténik. Szavai szerint nem magamutogatni, nem politikai tőkét kovácsolni vagy politikai befolyás felé kacsingatni, hanem nyugodtan tárgyalni kell. Nem lehet olyan helyzetbe hozni az ország többségét, hogy bizonytalanná váljon az ország közlekedése - hangoztatta, hozzátéve: csínján kell ezzel az eszközzel bánni, mert azoknak is van joga, akik utaznak, és az ő jogukat is tiszteletben kell tartani.
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: "nem lehet arra kényszeríteni az országot, hogy elgyengüljön és elgyávuljon csak azért, mert valakik megpróbálják esetleg a meglévő zsarolási potenciáljukat arra használni, hogy önmaguknak újabb előnyöket kicsikarjanak mások rovására". Megjegyezte, nem lehet megengedni, hogy valamelyik szakma, például a vasutasok, több pénzt kényszerítsenek ki, mert tudnak sztrájkolni, míg más területen dolgozók nem tudnak élni ezzel az eszközzel.
Butaságnak és elképesztő sületlenségnek nevezte, hogy nemzetbiztonsági védelmet kapnának a görög sztrájktörők. "Csak nem képzelik? Normális országban élünk, hogyan lehetne ilyet csinálni? Micsoda alávaló dolog ilyennel körbekürtölni az országot!" - jelentette ki.
119 milliárdba kerül a megállapodás
Varga László, a SZEF elnöke a köztelevízió Nap-kelte című műsorában elmondta: a megállapodás alapján a munkabeszüntetésre készülő szakszervezetek döntő többsége vállalta, hogy eláll a január 12-ére meghirdetett sztrájktól. Ez azt jelenti, hogy 2009. január 12-én nem lesz egységes közszolgálati sztrájk.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és Csizmár Gábor munkaügyi államtitkár pénteken hajnali négykor állapodott meg a tizenharmadik havi fizetés megvonását kompenzáló kifizetésekről és néhány apróbb részletkérdésről.
A részleteket ismertetve Csizmár Gábor a Nap-keltében közölte: 20 szakszervezet írta alá a megállapodást, kettő, a PDSZ (Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és a Munkástanácsok) nem.
Ez jó hír az országnak, de fontos hír a munkavállalóknak, hiszen azt jelenti, hogy a bruttó 180 ezer forintnál nem többet keresők havi kompenzáció formájában száz százalékig megkapják a 13. havi fizetésüket - jelentette ki.
Csizmár Gábor azt is elmondta, hogy a munkavállalók a bruttó 180 ezer forintos fizetés alatti keresetük 8,33 százalékát kapják meg havonta pótlékként, a 180 ezer forint felett keresők pedig havonta fix 15 ezer forintot kapnak.
A 2009-es költségvetésben e célra elkülönített 112 milliárd forintos összeg nem fedezi a megállapodást, az összesen 119 milliárd forintba "került", a fennmaradó részt vélhetően a jövő évi tartalék terhére pótolja majd ki a kormány.
2009-ben a pótlékot az érintettek első alkalommal a januári illetménnyel együtt február elején kapják meg - derül ki a kormány és az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság tárgyalási eredményeiről készített összefoglalóból.
A kormanyszovivo.hu internetes oldalon elérhető dokumentum szerint a kormány vállalta, hogy a központi költségvetési szervek körében felhívja a fenntartókat és a munkáltatókat, hogy 2009-ben ne csökkentsék a közszolgálati alkalmazottak létszámát.
A felek megegyeztek abban, hogy januárban tárgyalnak további keresetnövelő intézkedések, kiegészítő juttatások lehetőségéről, illetve arról, hogy a 2009-es első félévi költségvetési, kereseti, foglalkoztatási adatok alapján újra értékelik az esetleges teendőket.
A sztrájkok megfúrhatják a büdzsét
A miniszter kezd bepöccenni a vasutasokra
Már most halott a gazdaság
Elfogadták az uniós büdzsét
Az IMF pénzéből élünk?
MTI