.jpg)
Sarkozy lépése az elmúlt évek több ilyen jellegű botrányára adott válasznak tekinthető. Ezek közé a kínos esetek köz tartozik az EADS európai repülőgépgyártó konzorcium volt francia társelnökének, Noel Forgeard-nak juttatott 8,5 millió eurós végkielégítés. Miközben az EADS leányvállalata, az Airbus súlyos válságba került, és több ezer dolgozóját az elbocsátás fenyegeti, Forgeard nemcsak az említett hatalmas összeget veheti fel távozása után, de élete végéig havi 33 ezer euró nyugdíjra is jogosult. Thomas Enders, az EADS német társelnöke utólag beismerte, hogy a Forgeard díjazásával kapcsolatos döntés elhibázott volt – írja a német Manager Magazin. Ugyanakkor érdekes, hogy Forgeard éppen a cégben részvényes Franciaország kormányának kifejezett kívánságára távozhatott önkéntes alapon.
Magyarországon a munka törvénykönyve ugyan megszabja a végkielégítés mértékét, ám a felek ennél magasabb összeget is kiköthetnek, éppen ezért a menedzserszerződésekben gyakorlatilag a csillagos ég a végkielégítés felső határa. Az állami cégek vezetőinél sem állítottak eddig korlátokat. Az MFB 2002-ben felmentett elnök-vezérigazgatója, Baranyay László több mint százmillió forintra tartott igényt különböző címeken. A bíróság összesen mintegy 90 millió forintot ítélt meg számára, ebből 18 milliót tett ki a szerződésben rögzített négyhavi illetményének megfelelő összegű végkielégítés.Aba Botond, a BKV tavaly felmentett vezérigazgatója viszont megelégedett 9 millió forintos kötelező járandóságával és illetményével. |
Nagy-Britanniában nemrég a British Petrol (BP) nagy tekintélynek örvendő távozó elnöke, John Browne került kínos helyzetbe, amikor a részvényesek keményen bírálták a 72 millió fontos végkielégítéséről született döntést. A tulajdonosok 17 százaléka ellenezte a Browne-nak szánt összeget, jóllehet – az utóbbi két évben az amerikai piacon tapasztalt problémáktól eltekintve – 12 éve sikeresen vezette az olajipari óriáscéget.
A távozó menedzserek díjazása rendkívül kényes témának számít a londoni üzleti világban – emlékeztet a The Guardian. A GlaxoSmithKline lelépő elnökének, Jean-Pierre Garnier-nek javasolt 22 millió fontos végkielégítést a részvényesek 51 százalékkal leszavazták 2003-ban. Ez a brit történelem legnagyobb részvényesi felzúdulásának számított - fogalmaz a brit lap.
Búcsúzhat az elit alakulat
Szigorúan ellenőrzött leépítések
Szegény miniszterek!
Megszűnik a köztisztviselők hathavi végkielégítése
Koalíciós kötélhúzás a BKV-vezér menesztése miatt
Világgazdaság