
Állításuk szerint azonban Losonczinak elfogadhatatlan igényei voltak a know-howt illetően. Szerintük az üvegbeton gyártásának alapötlete már ismert volt, így azt Losonczi nem is ajánlhatta volna fel számukra megvételre. Adódik azonban a kérdés, hogy akkor miért volt szükség a megbeszélésekre, ha egy előttük is ismert technológiával az üvegbetont már gyártani tudták volna.
A Litracon-t a Time magazin 2004-ben az év egyik legjelentősebb találmányának minősítette. A feltaláló, Losonczi Áron okleveles építészmérnök a fényáteresztő betont az anyag angol kifejezésének - Light Transmitting Concrete - rövidítése nyomán nevezte el. |
A feltaláló és a vállalat tavaly már majdnem megállapodást kötött a Litracon nagyipari gyártásáról, de a cég az utolsó pillanatban visszalépett, majd önállóan elkezdte gyártani az üvegbetont. Losonczi Áronnak, még évekig elhúzódó peres eljárásban kell bizonyítania, hogy valóban az övé a speciális fényáteresztő anyag előállításának ötlete. A cég és a feltaláló nyolc hónapon keresztül egyeztetett arról, hogyan lehetne nagyipari gyártásban előállítani a Litracont. A gyümölcsöző üzlet reményében a fiatalember minden gyártási részletet megosztott leendő partnereivel, akiknek még csongrádi műhelyét is bemutatta.
Az aláírás előtt a vállalat bejelentette, belső átszervezés miatt minden új projektjét, így az üvegbeton előállítását is leállítja. Ezt követően a csongrádi üvegbeton szabadalomvédelmi eljárását is megtámadta, így most nem tudni, mikor juthat iparjogvédelmi dokumentumhoz a Litracon.
Eközben a gazdasági tárcát is érdekelni kezdte a bajba került magyar üvegbeton. A minisztérium illetékesei találkozót kértek Losonczi Árontól. A feltaláló megerősítette a találkozó tényét, de többet az üggyel kapcsolatban nem kívánt elárulni. A megkeresés tényét a gazdasági tárcánál sem cáfolták.
Multik karmai közt a világhírű magyar találmány
Átlátszó beton: ez még Jockey Ewingot is érdekli!
Átlátszó beton - új magyar találmány
Népszabadság, Délmagyarország