.jpg)
Olyan ez nekem, mint a régi viccben az albán nehézlégvédelem, vagyis erősen rázni az öklöket az ég felé. Az egész rostocki balhé az időzítéssel vált hiteltelenné, azzal, hogy a csúcs előtt kezdődött. Ha majd kiderül, hogy semmiben sem sikerült megállapodni, illetve gonosz nagyhatalmak ördögi vezetői továbbra is a földgolyó ellen szövik az összeesküvést, van ok az elkeseredésre.
De könyörgöm, a csúcs csak ma kezdődik. Az előzetes zavargás zavaros logikája azt sugallja, hogy a bajkeverés mostmár elvált a bajkeverés jelszavaitól, például a valóságos környezetvédelmi problémáktól. A balhé önállósodott, a balhésoknak édes mindegy, mire jutnak a G-8-as politikusok.
Egyébként a kissé egyhangú Amerika-ellenesség is mintha már kezdene leválni a realitásoktól, a tényleges amerikai lépésektől: biztos ami biztos, Amerika a főgonosz, elnöke pedig a főhülye, bármi történjék. Arról nem sokat hallani, hogy egyáltalán nem csak az amerikai állásponton múlik a klímaváltozás. Engem momentán inkább aggaszt a kiotói szerződésben mentességet nyert India és Kína. A pekingi vezetés amúgy dicséretesen letett egyfajta koncepciót az üvegházhatás visszaszorítására, de közben határozottan elutasította a kötelező érvényű emissziós előírásokat. Már amelyek Kínára is kötelező érvényűek.
Egyébként a G-8-as csúcsra jónéhány feltörekvő ország is meghívást kapott, többek közt épp Kína, vagy Brazília, amelynek elnökét a minap a BBC-n láttam okosan nyilatkozni, hogyan kellene diverzifikálni a bioenergia alapanyagainak termesztését Latin-Amerika és Afrika között. Most akkor ha tüntetnek a csúcs ellen, akkor tüntetnek a fejlődők ellen is? Vagy nem is tudják a tüntetők, nem is érdekli őket, kik vannak még jelen a tárgyalásokon? Változóban közben az amerikai álláspont, Bush megpróbál a nagy környezetvédelmi hullám tetejére kerülni, ami még akkor is globálisan hasznos, ha nem tudni, mennyire őszinte. Szóval mostantól mindenesetre engedtessék meg nekem, hogy az antiglobalisták mégiscsak kevéssé érdekeljenek magához a csúcshoz képest, illetve tiltakozzam az ellen, ha felgyújtott kocsik füstjével takarják el előlem a valóban izgalmas fejleményeket. Megnyugtatásul közlöm, hogy én viszont anti-antiglobalistaként sem megyek tüntetni az utcára.
Márványi Péter jegyzete
Lesz élet Kiotó után is - de milyen?