1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A forint gyengülése a régiós trendbe illeszkedik - mondták az MTI által megkérdezett elemzők, akik szerint rövid távon további gyengülés várható, az euró árfolyama 290 fölött alakulhat, sőt akár a 300 forintot is elérheti
A forint gyengülése a régiós trendbe illeszkedik - mondták az MTI által megkérdezett elemzők, akik szerint rövid távon további gyengülés várható, az euró árfolyama 290 fölött alakulhat, sőt akár a 300 forintot is elérheti.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője "normálisnak" nevezte a forint jelenlegi gyengülését, amely illeszkedik a térségbeli devizapiaci folyamatokhoz, a régiós devizák ugyanis hasonló nyomás alatt vannak. Véleménye szerint ez azzal van összefüggésben, hogy a gazdasági növekedéssel kapcsolatos kilátások most sokkal rosszabbak, mint korábban, azaz a recesszió mélyebb lesz a vártnál.

Az elemző úgy véli, hogy a régiós devizákra nehezedő nyomás a következő időszakban sem szűnik meg. A forint/euró árfolyam várhatóan átviszi a 290-et, sőt érintheti a 300-at is, de Suppan Gergely szerint nem marad tartósan 290 fölött a jegyzés. A nyomás addig maradhat fenn, amíg új egyensúlyi pontot nem talál a forint/euró árfolyam - fejtette ki. Hozzátette azonban, hogy pozitív trendforduló egyelőre nem várható.

A Takarékbank elemzője szerint legkorábban a második negyedév vége felé javulhat a helyzet. Amennyiben addigra a nagy gazdaságokban olyan jelek mutatkoznak, hogy a recesszió már nem mélyül tovább, úgy a tőzsdék magukra találhatnak, és a feltörekvő devizák is erősödésnek indulhatnak.

Suppan Gergely úgy véli, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a jelenlegi folyamattal szemben nem tud mit tenni, a kamatszint ebben a helyzetben nincs befolyással az árfolyamra. Mivel nem spekulációs támadásról van szó, a jegybank egy magas kamatszinttel sem tud védekezni.

Az elemző arra számít, hogy az MNB a következő hónapokban is folytatja a kamatcsökkentést: februárban és márciusban 50-50 bázispontos csökkentéssel 8,50 százalékra mehet le az alapkamat, vagyis visszaáll az októberi 300 bázispontos emelés előtti szintre. Ezt követően a jegybank várhatóan lassít, ritkábban, és/vagy kisebb lépésekben folytatja az enyhítést. Az elemző hozzátette: mindez persze függ az aktuális tőkepiaci helyzettől, amit viszont nehéz előre tervezni.

A délelőtti kilengés után a forint árfolyamának korrekciójára került sor a budapesti bankközi devizapiacon. Délután fél ötkor 284,20/30 forint volt az euró árfolyama, ami a hétfői 282,91/283,15 után gyengülés, erősebb pozíció viszont a kora reggeli 288,00/10 forintos történelmi szélsőértékhez képest. Ugyanakkor ami a délutáni zárás értékét illeti, még ez a szint is minden idők legmagasabb értéke. Az amerikai deviza árfolyama 220,00/20 forint a hétfői 215,25/45 forint után.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője
szerint a forint gyengülése mögött globális, régiós és országspecifikus tényezők egyaránt állnak, de hangsúlyozta, hogy nem az utóbbiak a meghatározóak. A globális okok közül a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandóságát emelte ki, a válságkezelésben ugyanis még mindig a kockázatkerülés játssza a főszerepet, ez pedig nem tesz jót a magasabb kockázatú piacoknak.

A régiós tényezők között említette a dollár erősödését, ami indirekt módon a régiós devizák gyengülését váltja ki. Rontja a térségbeli devizák helyzetét az is, hogy a legfrissebb makrogazdasági adatok a korábban vártnál komolyabb visszaesést jeleznek. Magyarországon a gazdasági növekedésre vonatkozó rosszabbodó kilátások felvetik a költségvetési hiánycél tarthatóságának kérdését is.

Az elemző szerint a piaci szereplők aktivitása szempontjából nem mellékes az sem, hogy megváltozott a jegybank hozzáállása. Míg korábban az MNB erős forintot szeretett volna látni annak érdekében, hogy a kitűzött inflációs célját elérje, most azt hangsúlyozza, hogy nem aggódik az árfolyam miatt. Az infláció ugyanis az előrejelzések szerint az idén alacsonyabb lesz a jegybank középtávú inflációs céljánál.

Az, hogy az MNB nem fókuszál az árfolyamra, a befektetők számára "zöld jelzés", hogy lehet pozíciókat nyitni a forint gyengülésére, hiszen a jegybank nem fog beavatkozni - fejtette ki.

Trippon Mariann ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mostani forintgyengülést nem lehet összehasonlítani a tavaly októberivel. Akkor ugyanis egyértelműen spekulációs támadás jelei látszottak, amire 300 bázispontos kamatemelés volt a jegybank lépése.

A CIB Bank elemzője szerint rövid távra rendkívül nehéz előre jelezni a forint árfolyamát, de nem tartja lehetetlennek a további gyengülést, akár 290-300 forintos euróárfolyamot is elképzelhetőnek tart. Középtávon azonban véleménye szerint mindenképpen erősödnie kell a forintnak. Véleménye szerint az MNB nem hagyhatja teljesen figyelmen kívül az árfolyamot, mert a tartósan magas euróárfolyam komoly bajba sodorhatja a devizaadósokat, és ezáltal a bankrendszer stabilitása is veszélybe kerülhet, ami további negatív hatással lehet a gazdaságra.

Trippon Mariann az év végére érezhetően erősebb forintárfolyammal számol, előrejelzése szerint 270 forint alatt lesz az euró. Emellett az elemző azt várja, hogy az MNB fokozatos lépésekkel tovább csökkenti az alapkamatot, ami az év végére 7 százalékra csökkenhet.

A forint megint feladja a leckét
Megszenvedné a forint, ha leállna a kamatcsökkentés 
A kamatvágás mellé a pofont is megkaptuk 
Nehéz napok várnak az euróra

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG