1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Elérte az elemzők által régóta jósolt 100 dolláros lélektani árküszöböt a szerdai New York-i határidős kereskedésben a nyersolaj hordónkénti ára, fő ok a politikai zűrzavar
Elérte az elemzők által régóta jósolt 100 dolláros lélektani árküszöböt a szerdai New York-i határidős kereskedésben a nyersolaj hordónkénti ára, bár az első szakértői vélemények szerint ezt a geopolitikai és a keresleti-kínálati fejlemények mellett az ünnep utáni lanyha forgalommal járó nagyobb ármozgások is okozhatták.

A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) könnyűolajféle most futó legközelebbi, februári határideje a New York-i nyersanyagpiac szerdai késői kereskedésében - jókora, 4 dollárt meghaladó drágulással - éppen 100 dollárra emelkedett néhány percre, majd visszasüllyedt a 90 dolláros ársáv felső tartományaiba. A globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent olajkeverék szintén több mint 4 dollárt drágult, és hordónként 98 dollárral rekordot ért el nem sokkal a londoni Intercontinental Exchange zárása előtt, de egyelőre ennél jobban nem közelítette meg a 100 dollárt.
   
Az Intercontinental Exchange londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent februári lejárata 3,99 dollár emelkedéssel 97,84 dolláron fejezte be a napot. A New York-i árupiac a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta februári jegyzése 3,64 dollárral 99,62 dollárra erősödött.

Az OPEC nem tehet semmit az olajár emelkedése ellen - jelentette ki a szervezet két tagjának vezető illetékese, miután szerdán kora este New Yorkban a WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára - rövid időre - elérte a lélektaninak számító 100 dolláros árat. A katari olajügyi miniszter rámutatott arra, hogy a szerdai 3 dollárt meghaladó olajár emelkedés oka a geopolitikai bizonytalanság, továbbá a spekulációs vásárlás, nem pedig az, hogy bármilyen gond lenne a piacok ellátottságával.
  
A miniszter rámutatott arra is, hogy az OPEC nem tervez rendkívüli ülést amiatt, hogy 100 dollárra nőtt a kőolaj ára. A szervezet olajügyi miniszterei a korábbi döntésnek megfelelően február 1-én ülnek össze - tette hozzá.     A líbiai nemzeti olajtársaság vezetője azt mondta, hogy az olajkartell nem tervezi a termelés növelését. Kijelentette: el kell fogadni, hogy bizonytalan nemzetközi környezetben a 100 dolláros olajár már valós szint. A vállalatvezető egyben a spekulációs vásárlásokat tette felelőssé azért, hogy emelkedik az energiahordozó ára.
Az első londoni és New York-i elemzések szerint az újév első kereskedési napjának árkiugrását egyebek mellett a pakisztáni politikai zűrzavar, a nigériai olajkitermelés központjában, Port Harcourtban lezajlott előző napi fegyveres összecsapások, a mexikói olajterminálok környékén dúló viharok és az amerikai olajtartalékok további csökkenésével kapcsolatos piaci várakozások okozták. Szakértők ugyanakkor kiemelték azt is, hogy a forgalom a két fő határidős piacon szerdán még messze nem érte el az évközi szokásos szintet, sőt annak a felét sem, ami erősítette a spekulációs vásárlások árfelhajtó hatását.
   
A nagy londoni befektetési és elemző házak már régóta várták a 100 dolláros olajat. A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb, rendszeres olajpiaci előrejelzéseket is közlő befektetési csoportja például 2008-ra szóló, utolsó tavalyi prognózisában a 100 dolláros olajárról azt írta: ennek az árfolyamnak az áttörése most már csupán "jelképes jelentőségű", és "a kérdés nem az, hogy ez megtörténik-e, hanem az, hogy mikor".

A Barclays Capital szerint "amint a médiafelhajtás elcsitul", és a három számjegyű árszint "megszokottá válik", a fontosabb kérdés az lesz, hogy vajon hosszú távon is 100 dollár felett kell-e maradnia az olajnak a kapacitás- és a keresletnövekedés közötti egyensúly megteremtése végett.Ez utóbbi kérdésben megosztott a londoni elemzői közösség.
   
Ingyen üzemanyag, bárkinek: tankolj fáradt olajat!
A 100 dollárt nyaldossa az olajár
Drágult az olaj: Pakisztán és Kurdisztán okoz félelmet
Közös piacot hoztak létre a gazdag olajtermelők
Elszállt az olajár (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG