Tömegrendezvényeken elkövetendő bűncselekményekre felbujtással és a fegyverviselési törvények megsértésével gyanúsítja az ügyészség Horatiu Potra medgyesi önkormányzati képviselőt, egy afrikai konfliktusövezetekbe szerződött zsoldoscsoport vezetőjét, akit a legionárius szimpátiákat hangoztató Calin Georgescu volt államfőjelölt magántestőrsége vezetőjeként emleget a román média.
Potrát vasárnap hajnalban állították elő, miután a Prahova megyei hatóságok vasárnap hajnalban átvizsgálták Bukarest felé tartó személygépkocsiját, amelyben pisztolyt, könnygázsprayt, ökölboxert, fejszét, több kést és bicskát, teleszkópos gumibotot, valamint 25 ezer lejt, 5197 dollárt, 200 cseh koronát, 100 eurót és 560 000 kongói frankot találtak.
A Prahova megyei ügyészség hétfői közleménye szerint Potrán kívül több, Bukarest felé tartó gyanúsítottat is megállítottak vasárnap hajnalban, akiknek az autójában bozótvágókéseket, kardokat, tőröket, lőfegyvereket, professzionális drónokat és jelentős mennyiségű készpénzt találtak, amelyről azt feltételezik, hogy az – elnökválasztás érvénytelenítésével kapcsolatos – esetleges tüntetéseket erőszakos cselekményekkel megzavaró, általuk felbujtott elkövetőknek szántak.
Az ügyészség hétfőn több házkutatást tartott Ilfov, Prahova és Szeben megyében.
A G4Media hírportál ügyészségi forrásokra hivatkozva azt írta: Horatiu Potra azt követően indult húsz felfegyverzett zsoldosával „káoszt szítani” Bukarestbe, hogy előző nap erről azzal az – ifjúsági túlélő-táborokat szervező, „neo-legionárius” – Eugen Sechilával egyeztetett, aki korábban tanácsadóként kísérte el Georgescut egyik kampányműsorába.
A Potra-Sechila találkozóra állítólag az Ilfov megyei Ciolpani-ban található lovasfarmon került sor, ahol Georgescu a kampányvideóiban használt lovaglós videófelvételeit készítette.
Bár hivatalosan nem erősítette meg az értesülést, az ügyészség a Jbara Horses farmon is házkutatást tartott hétfőn. Kihallgatása után a lovasfarm tulajdonosa, a szíriai Jbara Mohamed újságíróknak elmondta, hogy a szombati találkozón Calin Georgescu is részt vett.
Georgescu nem kért az állami védelemből
A volt államfőjelölt vasárnap este még azt állította a Realitatea Plus hírtévé műsorában, hogy nem ismeri Horatiu Potrát, csak hallott róla. Azt is tagadta, hogy ő hívta volna a „zsoldosvezért” Bukarestbe. Hétfő este már elismerte, hogy ismeri, hozzáfűzve, hogy „katonái, a volt idegenlégiósok” feltétlen bizalmát élvezik, de nincs „közeli viszonyban” Potrával.
Romániában törvény írja elő az állami testőrszolgálat (SPP) számára, hogy az államelnökjelölteknek is személyi védelmet biztosítson, de ezt Georgescu elhárította. Ritka nyilvános szereplései alkalmával magántestőrök gyűrűjében jelent meg, akik a román média szerint Horatiu Potra emberei.
Potráról februárban is írtak a román lapok, amikor a bukaresti külügyminisztérium megerősítette, hogy két román állampolgár meghalt, további négy pedig megsebesült a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló harcok során. A Kanal D televízió hírműsora akkor arról számolt be, hogy a román áldozatok a Kongói DK kormányerőit kiképző – volt hivatásos katonákból, egykori idegenlégiósokból álló – zsoldoskülönítmény tagjai, akiket egy közel-keleti és afrikai konfliktusövezeteket megjárt, medgyesi származású egykori idegenlégiós, Horatiu Potra szerződtetett és irányít.
A fegyverviselési előírások megszegéséért korábban felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Horatiu Potra nyáron indult a medgyesi polgármesterválasztáson és mintegy 200 szavazat hiányzott ahhoz, hogy az eddig ismeretlen Hazafiak Pártjának jelöltjeként az erdélyi város élére válasszák.