Panamai ellenzéki politikusok azzal vádolják az Egyesült Államokat, hogy „álcázott inváziót” folytatnak az ország ellen, kihasználva a kormány diplomáciai válságát és az ebből eredő elégedetlenséget.
Pete Hegseth, az Egyesült Államok védelmi miniszterének háromnapos látogatása után Donald Trump csütörtökön megerősítette, hogy jelentős amerikai katonai bázist telepítettek a közép-amerikai országba, Panamába.
Hegseth kijelentette, hogy az Egyesült Államok ezzel megerősítette katonai jelenlétét a korábbi három amerikai támaszponton túl, hogy „megvédje a Panama-csatornát a kínai befolyástól” – írja a The Guardian.
Fotó: Youtube
Az utolsó amerikai katonai bázisokat Panamában 1999-ben hagyták el az 1977-es Torrijos-Carter-egyezmény feltételeként, hogy a csatorna panamai tulajdonba kerüljön. A csatorna semlegességi szerződése értelmében egyetlen külföldi hatalom sem tarthat fenn katonai erőket, védelmi helyszíneket és katonai létesítményeket egy nemzet területén.
„Ez egy álcázott invázió. Egy invázió lövések nélkül, öleléssel és fenyegetéssel” – mondta Ricardo Lombana, az ellenzéki Más út Mozgalom vezetője.
Frank Abrego, Panama közbiztonsági minisztere az Egyesült Államokkal kötött egyetértési megállapodás aláírásának bejelentésére tartott szerdai sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a megállapodás nem sérti nemzete szuverenitását, és az ország nem fogad be katonai bázisokat. A panamai kormány szerint ezek nem „katonai bázisok” és a megállapodás különben is ideiglenes.
„Ha van egy létesítménye, amelyet külföldi katonák használnak, és ők irányítják, ahová Panamának előre kell kérnie a belépést, az bizony egy katonai bázis” – mondta Lombana.