Grönland, amely már jóval azelőtt dán terület volt, hogy az Egyesült Államokat megalapították volna, világszerte a címlapokra került, miután az amerikai elnök legújabb próbálkozásai — amelyeket már az első ciklusa során is hangoztatott — újra napvilágot láttak, miszerint „megvásárolná” vagy más módon megszerezné a világ legnagyobb szigetét. A grönlandi és a dán politikusok következetesen elutasították az ötletet, ami, úgy tűnik, nem igazán érdekli Trumpot — írja az Euractiv.
Hogy Trump mennyire komolyan gondolja a természeti erőforrásokban gazdag észak-atlanti sziget feletti irányítás megszerzését, az a hónap elején vált világossá, amikor fia, Don Jr., a „Trump Force One”, azaz az elnök magán Boeing-757-es repülőgépének fedélzetén landolt Nuuk repülőterén, hogy „mindent megnézzen”.
A kicsi, elzárt város, hamar megtelik
Úgy tűnik, messze nem ő lesz az utolsó amerikai, aki a következő hónapokban közvetlenül az Egyesült Államokból repül Grönlandra. Júniustól ugyanis a United Airlines elindítja az első közvetlen járatot New York JFK repülőteréről Nuukba, hetente kétszer – ami ígéretesen felpörgetheti az amerikai turizmust a szigeten. 2023-ban az amerikaiak csupán a Grönlandra látogatók 4 százalékát tették ki.
Bár az amerikaiak közelgő „inváziója” ígéretesen fellendítheti a helyi gazdaságot, sok helyi lakos inkább azon töpreng, hogy a 19 ezer fős város képes lesz-e megbirkózni a foglalások számának hirtelen növekedésével. Ahogy Grönland többi városa is, Nuuk egy szárazföldön elzárt közösség, autóval nem lehet tovább jutni a városban található 30 kilométernyi aszfaltozott útnál. A legközelebbi szomszédos település eléréséhez vagy hajóra, vagy repülőre van szükség.
A főváros szívében található Hotel Hans Egede, az ország legelőkelőbb szállodája, amely nevét a dán-norvég misszionáriusról kapta, aki Nuukban telepedett le, arról számolt be, hogy már öt hónapra előre szinte teljesen lefoglalták a szobákat.
Nemzetközi repülőtér nyílt a fővárosban
A hatalmas sziget turizmusa az elmúlt évtizedben folyamatosan növekedett, de úgy tűnik, hogy ez a szezon új korszak kezdetét jelzi a több légi járatnak köszönhetően.
Tavaly novemberben Nuuk megnyitotta új, nemzetközi járatokat fogadó repülőterét. Ez mérföldkő Grönland azon erőfeszítéseiben, hogy megnyíljon a világ felé. Egészen a közelmúltig szinte minden Grönlandra látogató Koppenhágán keresztül érkezett, amely 3500 kilométerre van a sziget fővárosától.
Korábban az ország fővárosába tett légi utazáshoz a nemzetközi gépek csak Kangerlussuaqban, egy polgári reptérré alakított volt amerikai légibázison tudtak leszállni, 300 kilométerre északra a fővárostól. Innen kisebb Dash-8 repülőgépre kellett átszállni, mert ez volt az egyetlen géptípus, amely képes volt használni Nuuk régi kifutópályáját.
Színkódos kabátok
2023-ban az ország turistáinak több mint fele tengerjáró hajóval érkezett. A nagyobb hajók a 2010-es években váltak megszokott látvánnyá. A hirtelen tömegben érkező látogatók miatt az egyik, öböl melletti kávézó kénytelen volt bezárni minden alkalommal, amikor egy új hajó kikötött, mert a látogatók száma túl nagy volt.
„Amikor a nagy tengerjáró hajók kikötnek, az utcákat elárasztják az egyik nap piros kabátos, másik nap sárga kabátos turisták” – mesélte egy helyi lakos az Euractivnak Nuukban. A tengerhajók vendégei színes kabátot kapnak, így látják, ha valaki elkóborolna, vagy lemaradna, utalva a színkódolt ruházatra.
Grönlandnak azonban nagyobb problémája is van a hajós turistákkal: spórolósak.
A 2024-ben, a kormány Visit Greenland programja számára készült elemzés szerint egy család, amely repülővel érkezik, körülbelül 7700 eurót költ Grönlandon. Ez több mint kétszerese annak az összegnek, amit egy nagy tengerjáró hajón érkező család költ, amely körülbelül 3600 eurót hagy az országban.
Tehát a hajón érkező, relatív keveset költő turisták helyett most pénzesebb, repülőn érkező vendégeket várnak, akik összehasonlíthatatlanul nagyobb mértékben járulnak hozzá a helyi gazdasághoz. Ezért van az, hogy néhányan örömmel fogadják a közelgő amerikai inváziót.
Az amerikai MAGA turistáknak nem tudnak teljes szívvel örülni
Azonban a kisvárosban a túlturizmus küszöbje alacsonyan van. Az elmúlt években Nuuk már megközelítette a kapacitása határait, és hamarosan új szállodai kapacitásokra lesz szükség, hogy kielégítsék a növekvő keresletet.
Az elmúlt hetekben tapasztalt MAGA-rajongók özöne sok grönlandi lakost – akiknek 90 százaléka inuit (eszkimó) – ellenérzéssel töltött el. Azt látva, hogy MAGA-influenszerek pénzt osztogattak, és az USA „51. államaként” üdvözölték Grönlandot, mély nyomot hagyott a helyi lakosságban. (A MAGA a Make America Great Again, magyarul, tegyük újra naggyá Amerikát! rövidítése, ez Donald Trump kedvenc politikai szlogenje – a szerk.)
Egy helyi tizenéves, aki feltűnt a Nelk Boys egyik videójában, a következőket mondta az Euractivnak: „Nem utálom a dán embereket. Csak arról van szó, hogy a múltban sok rossz dolog történt.” Elmondása szerint a szereplésért a MAGA sapkán kívül 300 dollárt kapott ajándékba. A pénznél azonban sokkal jobban lelkesítette, hogy az egyik bálványa videójában szerepelhetett. „Az összes videójukat megnéztem” – mondta mosolyogva, láthatóan feldobottan az élménytől.
A Nelk Boys egy kanadai-amerikai közösségimédia-influenszerekből és tartalomkészítőkből álló csoport, akik becsapós „prank” videóikról, vlogjaikról és bulis életstílusukról váltak ismertté. Eredetileg a YouTube-on szereztek népszerűséget, de azóta már más területekre is beléptek, beleértve egy podcastot, különféle dolgok árusítását és egy alkoholt forgalmazó márkát is.
Miközben a Trump-pártiak aláírásokat gyűjtöttek annak érdekében, hogy Grönland csatlakozzon az Egyesült Államokhoz, erőfeszítéseik kontraproduktívak lehettek. A helyi média arról számolt be, hogy a szülők felháborodva vették el gyermekeiktől a nekik adott 100 dolláros bankjegyeket.
Jakob Nordstrøm, egy helyi lakos, így nyilatkozott a Sermitsiaq című lapnak:
„Nem akarom, hogy a gyerekeim az amerikai társadalomban nőjenek fel. Ott iskolai lövöldözések történnek, súlyos szegénység és általános társadalmi egyenlőtlenség uralkodik.”
Az eseményt követően a grönlandi rendőrséghez bejelentés érkezett, és megkezdték az eset kivizsgálását. A történtek ráirányították a figyelmet arra, hogyan viszonyul a helyi társadalom a turisták és influenszerek növekvő jelenlétéhez, különösen akkor, ha a látogatók viselkedése átlépi a helyi közösségi normák és elvárások határait.
Asking Greenlanders About Becoming Part of The United States:
— Nick shirley (@nickshirleyy) January 15, 2025
I went to Nuuk, Greenland to ask the Greenlanders about becoming part of the United States. Greenland is a crucial area as it separates country like Russia, Canada and the US. Greenland is home to very important trade… pic.twitter.com/XxkQaVXgWP