Bojko Boriszov volt bolgár miniszterelnök és a Gerb-Szdsz nevű pártja, amely az Európai Néppárt tagja, elegendő támogatást kaphat egy Európa-párti kormány megalakításához Szófiában, ha kijelentik, hogy nem függenek Deljan Pejevszkitől, az ellentmondásos politikustól, akit az Egyesült Államok korrupció miatt szankcionált — írja az Euractiv.
A bolgár választási iroda adatai szerint múlt vasárnap a Gerb a szavazatok 26,39 százalékával nyerte meg a parlamenti választásokat. Az eredmény nagyjából összhangban van a közvélemény-kutatásokkal, és a Gerb eredménye alig változott a legutóbbi választásokon elért eredményeihez képest, amelyek egyike sem hozott stabil kormányzati többséget.
A felkínált lehetőség
Az országban 14,20 százalékkal második, Európa-párti liberális koalíció, a Folytatjuk a változást – Demokratikus Bulgáriát (PP-DB) kijelentette, hogy támogatná Boriszovot, ha aláírná a Pejevszkitől elhatárolódó nyilatkozatot. Ezután a török kisebbséget képviselő régi párt a Szövetség a Jogokért és Szabadságért (APS), amely 7,48 százalékot ért el, bejelentette, hogy kész ugyanilyen feltételek mellett tárgyalni Boriszovval.
„Nagyobb elszámoltathatóságra szólítok fel az ország és az emberek felé. A tárgyalások nagyon kemények lesznek. A nagy probléma az, hogy minden politikai párt csak a politikai egóját nézi, de van megoldás a láthatáron. Azt hiszem, a képviselőcsoportunk nagyon konstruktív, kész és hajlandó részt venni a tárgyalásokon” – mondta Ahmed Dogan, a APS vezére a BNT állami műsorszolgáltatónak.
A Gerbnek, a demokrata PP-DB-nek és a török APS-nek összesen 125 képviselői helye van a parlamentben, a kormány megválasztásához pedig 121 szavazat szükséges.
A kormányképtelenség megakadályozta Bulgáriát abban, hogy gazdasági és jogállami reformokat hajtson végre az euróövezeti valutaunióba való belépés érdekében, ami e politika támogatói szerint fellendítené a gazdasági növekedést és erősítené az ország korrupcióellenes törekvését.
Az eredetileg a következő hónapokra tervezett csatlakozás az EU schengeni övezetéhez szintén kétségessé vált, bár az ország az év elején csatlakozott a légi és tengeri utazási övezethez – de a földi határokon még nem — számol be róla a Financial Times.
Deljan Pejevszki, a szakító
A bolgár politika rendkívül ellentmondásos alakját, Deljan Pejevszkit az Egyesült Államok három éve a Magnyitszkij-törvény alapján korrupció miatt szankcionálta. Idén júliusig az ország egységes török kisebbségi pártja, a Mozgalom a Jogért és Szabadságért (APS) társvezetője volt, amely egészen a közelmúltig az etnikai béke őreként hirdette magát Bulgáriában.
Júliusban Pejevszki versenybe szállt a APS alapítójával, Ahmed Dogannnal a párt irányításáért, és sikerült a párt nagy részét megosztania. Ezután a párt kettészakadt. Az új bolgár parlamentben Pejevski APS-Új Kezdet pártja 11,55 százalékkal jutott be, míg a közelmúltig Bulgária egyik legbefolyásosabb politikusának számító Dogan DPS pártjának – mint már említettük – 7,48 százaléka maradt.
Az Európa-párti koalíció, a PP-DB szerint Pejevszki romboló befolyást gyakorol az igazságszolgáltatásra és a titkosszolgálatokra a színfalak mögött, és gyakran vádolja Boriszovot is azzal, hogy az Egyesült Államok által szankcionált politikustól függ.
Kevésbé szörnyű
„Ez az eredmény kevésbé szörnyű, mint azt néhányan gondoltuk” – mondta Veszela Cserneva, az Európai Tanács szófiai külkapcsolati elemzője. „A bolgárok rájöttek, hogy a demokrácia szempontjából kritikus fordulóponthoz érkeztek... Tehát most kevesebb az oroszbarát szavazat.”
A radikális oroszbarát Újjászületés párt 13,36 százalékkal harmadik lett. Szlavi Trifonov populista pártja, a Van ilyen nép (ITN) 6,78 százalékot kapott.
A Bolgár Szocialista Párt 7,57 százalékot ért el, ami szerény eredmény, mivel a szavazás előtt baloldali koalíciót alakított. Így nem sikerült feljebb lépnie a mélypontról.
Továbbá bejutott még a parlamentbe Radosztin Vasziljev volt ITN-képviselő radikális Erkölcs Egység Becsület (rövidítve Mecs, magyarul: Kard) pártja, amely 4,60 százalékot kapott. Ez a párt az Orbán-féle tekintélyelvű kormányzást szorgalmazza.
Mindeközben a populista, oroszbarát Velicsije (Nagyság) párt nem jutott be a parlamentbe, 3,99 százalékot ért el, épp a 4 százalékos küszöb alatt – amiből a Gerb, mint vezető párt profitál, hiszen az kapja a legnagyobb részt a kieső szavazatok újraelosztásában.
A nép hangja, Isten hangja
„Elköteleztük magunkat a kormányalakítás mellett” – mondta Boriszov a múlt vasárnap késő esti sajtótájékoztatóján, ami változás az előző választásokhoz képest, amikor a szavazás után azonnal elutasította a kormányzás lehetőségét. Kijelentette, hogy pártja semmi másról nem tárgyal, csak a saját programján alapuló cselekvési tervről.
„A nép hangja Isten hangja...semmiképpen sem fogunk engedni a nép szavából” — jelentette ki Boriszov.
Variációk egy témára
Ezzel a választási eredménnyel Boriszov számára az egyik lehetőség az, hogy koalícióra törekszik a PP-DB-vel, a Dogan (ASP) körüli emberekkel és egy negyedik partnerrel. A választás itt az ITN-re és a Bolgár Szocialista Pártra eshet, és a szocialisták a valószínűbb választás a mérsékeltebb retorikájuk miatt — latolgatja az Euractiv. Boriszov megmutatta, hogy jól tud együttműködni független képviselőkkel, ami a Mecs képviselőcsoport esetleges felbomlása esetén nagyon gyorsan megtörténhet.
Elemzők szerint Boriszov valószínűleg nem köt kompromisszumot ezekkel a lehetséges koalíciós partnerekkel – köztük liberálisokkal, szocialistákkal és törökökkel –, mert attól tart, hogy kockára teszi a saját hagyományos támogatói bázisát.
„Boriszov túl sokat veszíthet” – mondta Goran Georgijev, a szófiai Demokráciakutatási Központ (CSD) elemzője. „Egész imázsa arra épült, hogy kritizálja és elítélje Bulgária szocialista múltját és az abból jövő szereplőket.”
A Gerb második lehetősége az, hogy Pejevszkivel (ASP-Új Kezdet) alakít kormányt. Ez a forgatókönyv lehetővé tenné a tárgyalásokat az ITN-nel és a szocialistákkal, ismét két kisebb párt képviselőire támaszkodva.
A harmadik forgatókönyv egy egyértelmű kisebbségi koalíciós kormányt jelent, amely a parlamentben eseti támogatásra támaszkodik. Boriszov és Pejevszki mindig is erős volt az ilyen támogatás összegyűjtésében.
A Gallup politikai elemzője, Parvan Szimeonov szerint Boriszov nem akar véget vetni együttműködésének Pejevszkij Új Kezdetével, és eseti támogatásra támaszkodva kisebbségi kormányt is alakíthat.
„Boriszov ki fog találni valami módot, hogy mindenkit bevonjon, és csökkentse a felelősségét” — tette hozzá Szimeonov.
Mivel a Gerb és a PP-DB is kizárta az oroszbarát Újjászületéssel való együttműködést, a matematika nehéz lehet. „Plusz két párt még nem elég” – mondta Boryana Dimitrova, az Alpha Research ügyvezető partnere a nemzeti televíziónak. „Keresniük kell másokat is. A kérdés az, hogy kiket.”
A bolgár törvények értelmében Rumen Radev elnök, egykori oroszbarát tábornok először felkéri Gerbet, hogy állítson össze koalíciót, és ha ez a lehetőség kudarcot vall, további két kísérletet tesz más pártokat megbízva.