Az Anna Adamiak főügyészi szóvivő által jegyzett közlemény szerint Blaszczak képviselői mentelmi jogát annak kapcsán függesztenék fel, hogy a volt nemzetvédelmi miniszter 2023 júliusában feloldotta a lengyel fegyveres erők védelmi jellegű bevetéséről szóló, 2011-ben készített tervek egy részének titkosítását, majd ugyanazon év szeptemberében ismertette e terveket a közvéleménnyel. A stratégiát orosz támadás esetében alkalmazták volna.
E tervekre hivatkozva Blaszczak 2023-ban azzal vádolta meg az akkor ellenzékben lévő, jelenleg a fő kormányerőt adó Polgári Platform (PO) pártot, hogy első kormánya idején (2007-2015) csak a Visztula folyó mentén – vagyis messze a keleti országhatártól – szabták meg a védelmi vonalat. Ezáltal „az ország felét átadnák a támadónak” – fogalmazott akkor Blaszczak.
Szerdai sajtóértekezletén Blaszczak közölte: önként nem mond le mentelmi jogáról. Elmondta továbbá: az általa közzétett dokumentumok 2023-ban már nem voltak érvényben, és nem is a fegyveres erők főparancsnokságán, hanem katonai levéltárban őrizték őket.
Sikerének nevezte, hogy a PiS-kormány védelmi politikájának köszönhetően most Donald Tusk kormánya „nem térhet vissza ahhoz, hogy háború esetén átengedné Lengyelország felét az orosz megszállásnak”.
Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke szerdán a szejmben újságíróknak „tisztán politikai akciónak” nevezte Blaszczak felelősségre vonásának szándékát. Úgy ítélte meg: az egykori nemzetvédelmi miniszter az állam érdekében cselekedett, és teljes joga volt a PO-kormányt kompromittáló anyagok közzétételéhez.
Szymon Holownia alsóházi elnök bejelentette: az ügyészségi indítványról a szejm márciusban szavaz egy zárt ajtók mögött tartandó plenáris ülésen. Közölte azt is: a szejm felgyorsítja a mentelmi jogi indítványok elbírálását, mivel ezek az ügyek „hamarosan úgy felhalmozódnak, hogy egyszerre túl sok munka lesz velük”.
A szejm az utóbbi hónapokban különféle, az ellenzék által politikai jellegűnek minősített büntetőjogi eljárások miatt felfüggesztette több ellenzéki politikus, köztük Jaroslaw Kaczynski, Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszter, Mariusz Kaminski volt belügyminiszter, Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettes mentelmi jogát. Az ügyészség Mateusz Morawiecki volt kormányfő mentelmi jogának felfüggesztését is kezdeményezte, a politikus azonban önként mondott le róla, mondván, hogy „az igazság megvédi önmagát”.
(MTI)