Az állam törvényei lehetővé teszik, hogy bizonyos jogi ügyek gyorsabban és diszkrétebben zajlanak, mint az Egyesült Államok más részein. Ezért vált a viszonylag kisvárosnak számító Reno csendes háttérszereplőjévé egy globális médiabirodalmat érintő, drámai családi vitának.
A 93 éves Rupert Murdoch és családja a világ minden szegletéből gyűlt össze azért, hogy eldöntsék, miként oszlik majd meg az örökség a legendás médiamágnás halála után. Azt, hogy nem akármilyen családról van szó, az is mutatja, hogy a hétfőn lezárult per tárgyalása során hat napon át egy hét autóból álló fekete terepjáró konvoj szállította a médiamágnást és családját a Washoe megyei bírósághoz.
A bíróság nem adott semmilyen támpontot arról, hogy mikor várható döntés, és ha megszületik, azt sem hozzák nyilvánosságra. Bármi is lesz az ítélet, annak messzemenő következményei lesznek, nemcsak a családra nézve, hanem a világ legbefolyásosabb konzervatív médiacégének jövőjét is alakítja majd.
A News Corp több száz újságot és médiafelületet birtokol világszerte, ide tartozik az amerikai Republikánus Párt egyik fegyverének számító Fox News is, vagy az olyan népszerű bulvárlapok is, mint a brit The Sun.
A politikai nézőpont kulcstéma lehet
A korlátozott hozzáférhetőség miatt csupán a New York Times által megszerzett, lezárt bírósági dokumentumokból derült ki néhány részlet az ügyről. Ezek alapján úgy hírlik, hogy Murdoch a legidősebb fiának, Lachlannak szeretné átadni a birodalma irányítását, mivel politikai álláspontjuk vele áll a legközelebb egymáséhoz.
Az akadályt egy olyan bizalmi vagyonkezelő alap jelenti, amelyet Murdoch második válása után hoztak létre, és amely azt biztosítja, hogy halála után Murdoch négy legidősebb gyermeke egyenlő részesedést kapjon a cégből.
Az alap nyolc szavazatot ad a családnak, amit a News Corp és a Fox News igazgatótanácsában használhatnak. Murdoch négyet irányít, mindegyik idősebb gyermeke egy-egy szavazattal rendelkezik. A két fiatalabb gyermeke nem szavazhat. A mostani megállapodás szerint Murdoch halála után a szavazatai egyenlő arányban oszlanának meg a négy idősebb gyermeke között.
Most viszont állítólag azon dolgozik, hogy megváltoztassa az 5,9 milliárd fontos (19,9 milliárd dolláros) alap feltételeit, hogy kedvesebb fiáé legyen az irányítás. A beszámolók szerint attól tart, hogy másik három idősebb gyermeke – James, Elisabeth és Prudence – eltérítenék a Fox News-t a konzervatív irányvonaltól, ami veszélyeztethetné a csatorna nyereségességét.
Miután a tét rendkívül magas, és rengeteg pénzről van szó, a nevadai törvények, amelyek lehetővé teszik hogy a családi vagyonviták zárt ajtók mögött történjenek, rendkívül jól jönnek a Murdoch-családnak.
Arash Sadat, egy családi vagyonkezelési ügyekkel is foglalkozó jogász a BBC kérdésére elmondta, ezek a viták általában nagyon személyesek és érzelmesek. Mint mondta, az ilyen végrendeleteket jellemzően úgy készítik, hogy az alap feltételeit meg lehessen változtatni, Rupert Murdoch azonban egy olyan vagyonkezelőt akar megváltoztatni, amire elméletileg nincsen lehetőség.
Nem fogjuk megtudni, hogy mi történt
Az, hogy pontosan mire jutnak majd a családi dráma végén, egyelőre minden bizonnyal titok marad, hiszen a 93 éves Rupert Murdoch nagyon is él.
Az ügyben javaslatot tesznek a helyi bírónak, aki hetekig vagy hónapokig is elhúzhatja a döntést. Ez az ítélet titkos lesz, nem fogják nyilvánosságra hozni – így akár elképzelhető az is, hogy úgy születik meg egy olyan döntés, amely milliók médiafogyasztási szokásait befolyásolhatja majd, hogy arról ténylegesen senki sem tud majd.
Egy biztos: a dollármillárdokról szóló családi belháború mellett minden bizonnyal igen kellemetlen karácsonya lesz majd a Murdoch-családnak.