Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Moszkva kedvező kilátásokat lát a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésére, különös tekintettel a biztonsági együttműködésre, a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemre. A közlemény emellett kiemelte a kereskedelmi és gazdasági együttműködés lehetőségeit is, különösen az energiaipar, a közlekedés, a mezőgazdaság és az infrastruktúra területén – számol be róla a Reuters.
„Meggyőződésünk, hogy az Afganisztáni Iszlám Emirátus kormányának hivatalos elismerése lendületet adhat az országaink közötti produktív együttműködésnek számos területen” – fogalmazott az orosz külügyminisztérium.
Fotó: EPA
Isten segedelmével
Amir Khan Muttaqi afgán külügyminiszter üdvözölte Moszkva döntését, és úgy fogalmazott: „Nagyra értékeljük Oroszország bátor lépését, amely – Isten segedelmével – példát mutathat másoknak is.”
Oroszország az első állam, amely hivatalosan ismeri el a tálib kormányt, amely 2021 augusztusában vette át a hatalmat az Egyesült Államok és szövetségesei kaotikus kivonulása után. Bár más országok – köztük Kína, Pakisztán, az Egyesült Arab Emírségek és Üzbegisztán – is nagykövetet akkreditáltak Kabulban, hivatalos elismerésről eddig egyikük sem tett bejelentést.
Kilépés az elszigeteltségből?
Az orosz lépés jelentős diplomáciai áttörést jelent a nemzetközi elszigeteltséggel küzdő tálib kormányzat számára.
A fejleményeket várhatóan Washington is szoros figyelemmel kíséri. Az Egyesült Államok korábban befagyasztotta az afgán jegybank külföldön tárolt milliárdjait, valamint szankciókat vezetett be a tálib vezetés több tagjával szemben, ami tovább súlyosbította Afganisztán nemzetközi pénzügyi elszigeteltségét.
Noha Oroszország 2003-ban terrorszervezetként tiltotta be a tálibokat, ezt a minősítést idén áprilisban visszavonta. Moszkva szerint a jelenlegi környezetben elengedhetetlen az együttműködés Kabul új vezetésével, különös tekintettel az iszlamista militáns csoportok jelentette, egyre növekvő regionális biztonsági kockázatokra.